Türkiye’nin Büyüklüğünü Öteki Ülkelerle Kıyasladık: Ortaya Şaşırtıcı Sonuçlar Çıktı (Yüz Ölçümü Olarak)

Ülkemizin yüz ölçümü 783.562 kilometrekare. Avrupa'daki bir çok ülkeyle kıyaslayınca oldukça büyük bir alan. Bizlerden oldukça daha büyük yüz ölçümü olan ülkelerle karşılaştırma yaptığımızda ise o ülkelerin bir şehri kadar görünüyoruz.

Dünya haritasına bakınca bunu idrak etmek oldukça kolay değil fakat o ülkenin haritasını dünyanın bir ucundan alıp ülkemizin üstüne yerleştirdiğimizde daha net bir benzetme yapma imkanımız oluyor ve ufkumuz açılıyor.

Bu fırsatı ise thetruesize.com adlı şahane bir web sitesi sunuyor. Ikimiz de bazı ülkelerle Türkiye'yi kıyasladık ve şaşıracağınız örnekleri sıraladık:

Birleşik Krallık, yüz ölçümü olarak Türkiye'den 3,23 kat daha minik.​Nüfus olarak ise bizlerden bir İstanbul nüfusu kadar daha azca fakat ekonomik olarak 3,90 kat daha büyük.

Almanya'dan 2,19 kat daha büyük bir yüz ölçümüne sahibiz. Ekonomisi bizlerden 5,32 kat daha büyük. Nüfusu neredeyse aynı.​Yüz ölçümü olarak 2,60 kat, nüfus olarak 1,35 kat(23 milyon) büyük olduğumuz İtalya, ekonomik olarak bizlerden 2,66 kat daha büyük.​Fransa bizlerden 1,22 kat daha minik. Ekonomik olarak ise bizlerden 3,69 kat daha büyük.​Üstelik bir İstanbul nüfusu kadar dezavantajları olmasına karşın.

Bir öteki Avrupa ülkesi İspanya'dan ise 1,55 kat daha büyüğüz.​Nüfus olarak 36 milyon daha fazlayız fakat buna karşın İspanya ekonomik olarak bizlerden 1,81 kat daha büyük.

Çin bir tek bizim üstümüzü kapatmakla kalmadığı şeklinde Orta ve Doğu Avrupa'yı, Orta Doğu'nun bir kısmını ve Kafkaslar'ı, hatta Orta Asya'nın bir kısmını kapatıyor.​Yoksa 1,5 milyar insan nereye sığacaktı, değil mi?

Konya bizde her neyse, ikimiz de Rusya'da o olurduk. O denli büyük bir yüz ölçümü.​Japonya 45 derecelik açıyla bayağı fazla enlem ve boylam kaplıyor. Gene de Türkiye'den iki kat minik bir yüzölçümüne haiz.​Cenup Kore'deki 52 milyon insan bu alanda yaşıyor. Yüz ölçümü Türkiye'den 7 kat minik.​Ekonomik olarak bizlerden 2 kat daha kuvvetli.

Şili'nin en kuzeyinde yaşayanlar kim bilir kutup ışıklarını bile görebilecekken en güneyinde yaşayanlar ise çöl sıcaklarını deneyimleyecekti.​Avustralya'dan ortalama 10 kat daha minik bir yüz ölçümüne sahibiz.​Azerbaycan'ın yüz ölçümü; Ankara, Konya ve Eskişehir'in toplam yüz ölçümünden birazcık daha çok.​Ülkede ortalama 11 milyon şahıs yaşıyor.

İsrail, Danimarka, Hollanda, Hırvatistan, İsviçre, Avusturya, Sırbistan ve Çekya'yı birleştirsek bile yüz ölçümü olarak Türkiye hâlâ daha büyük olurdu.​Fakat aralarından bazılarının ekonomisi Türkiye'den oldukça daha kuvvetli.

Dünyanın en minik ülkelerinden Monako'nun İstanbul ile kıyaslaması.​İstanbul'un bir ilçesi kadar.

Ufak ülkelerden bir diğeri olan Lihtenştayn'ın İzmir ile kıyaslaması.​Birkaç merkez ilçesi kadar büyüklüğünde olduğu görülüyor.

Nüfus olarak 4 kat minik olduğumuz ABD Birleşik Devletleri'nden yüz ölçümü olarak 12 kat küçüğüz.​Ekonomik olarak 30 tane Türkiye gücünde.

Türkiye'yi ABD'ye götürdüğümüzde ise birkaç eyalet büyüklüğünde olduğu görülüyor.​Türkiye'yi bu kez kuzeye götürelim. Enlem farkından dolayı haritadaki gerçek büyüklük değişik görünebiliyor. Bu yüzden, kuzeyde olsaydık oldukça daha büyük olurduk.​(Muhtemelen çağdaşlık bakımından da.)

Hatta Grönland'a kadar götürdüğümüzde kat kat büyük görünüyor ve şekli bozuluyor.​Her neyse ki değiliz, Akdeniz iklimindeyken bile doğalgaz faturalarını ödemekte güçlük çekiyoruz.

Ekvator'a indiğimizde ise bir miktar küçülüyoruz.​Coğrafya olarak olmasa da ekonomik olarak oraya doğru gidiyoruz.
 
Üst Alt