Tarihe Geçen Vaka: HIV Pozitif Tanısı Konan Bir Hanım, Tedavi Bile Olmadan İyileşti

Gösterilen yeni bir araştırmaya nazaran 2013'te HIV Pozitif tanısı konan bir karı, hiçbir şekilde tedavi görmeden virüsü vücudundan atmayı başardı. Bu olay ile beraber bilim adamlarının insan bağışıklığına olan inancı da artmış oldu.

Kan ve cinsel ilişki kanalıyla kişiye bulaşan HIV virüsü, insan bağışıklık sistemine saldırarak onu zayıflatır. Bedenin enfeksiyonla oluşumu riskini artıran virüs, enfeksiyonun ilerlemesi sonucuna AIDS hastalığına neden olur. Çağıl tıp, bugüne dek virüse haiz insanların denetim altında yaşamalarını sağlayabiliyor olsa da halen bu virüse karşı kati bir çözüm bulabilmiş değil.

Öte taraftan tarih süresince HIV virüsünden herhangi bir tıbbi tedavi almadan kurtulan insanlara son yıllara kadar asla rastlanılmadı. Geçtiğimiz günlerde bu insanoğlu arasına bir yenisi daha eklendi. Arjantin’de 2013 senesinde HIV Pozitif tanısı konan bir karı, Annals of Internal Medicine’de gösterilen yeni araştırmaya nazaran kök hücre aktarımına gerekseme duyulmadan virüsten kurtuldu.

HIV'nin izine rastlanılmadı:​Söz mevzusu kişinin durumu aslen en başından gizemliydi. Hanıma 2013 senesinde HIV Pozitif tanısı koyulmuş olsa da virüse dair herhangi bir emare göstermiyordu. Meydana getirilen testler, virüsün canlı olduğuna ve vücudunda çoğaldığına dair kanıt bulamadı. Kadının enfekte bulunduğunun tek kanıtı yalnızca antikorların varlığıydı.

2017 yılından bu ya araştırmacılar, hanımdan kan örnekleri almaya devam etti. Bir milyardan fazla hücrenin DNA’sı titizlikle tarandı, virüsün hâlâ saklandığına, uykuda olduğuna yada herhangi bir doğru anda ortaya çıkmaya hazır olduğuna dair işaretler arıyorlardı. Aynı testleri kadının Mart 2020’de doğumunun arkasından plasentası için de gerçekleştirdiler.

Meydana getirilen testlerin neticeleri dün gösterildi ve hanımda HIV’ye dair herhangi bir iz bulunmadığı açıklandı. Bu da kadının ölümcül virüsü vücudundan herhangi bir ilaç ya da kök hücre tedavisine gerek kalmadan attığına işaret ediyordu. Araştırmacılar, bu vakanın insan bağışıklık sisteminin HIV’i denetim edecek ve tüm işlevsel virüsü ortadan kaldıracak kadar kuvvetli olabileceği mevzusunda ümit verdiğini deklare etti.

İLGİLİ HABER

Usta Bizim Pirzolalar İptal: Yeterince ‘Erkeksi’ Olmadığını Düşünenlerin Kırmızı Ete Daha Düşkün Olduğu Tespit Edildi​

HIV’den tedavisiz kurtulan tek olay hanım değildi:​  • HIV'den tedavisiz bir halde kurtulan ilk şahıs: Loreen Willenburg.

Gizliliğinin korunması için ‘Esperanza Patient’ olarak anılan hanım, HIV’den tamamen tedavisiz bir halde kurtulan ikinci olay oldu. Bundan önceki olay, ‘San Francisco Patient’ olarak adlandırılan Loreen Willenburg isminde bir hanımdı. Öte taraftan virüs, yalnızca iki vakada tedaviyle tamamen ortadan kaldırılmıştı. Bunlar da 90’lı yıllarda tedavi olan ‘Berlin Patient’ ve ‘London Patient’ isminde iki kişiydi.
 
Üst Alt