Son 20 Yılda En Oldukca Zenginleşen Ülkeler Açıklandı: ABD, Artık En Varlıklı Ülke Değil

Danışmanlık şirketi McKinsey & Company, yayınladığı raporla beraber dünyanın en varlıklı ülkesi açıklandı. Rapora nazaran en varlıklı ülkelerin başlangıcında Çin yer aldı. Çin, son 20 yılda servetini 113 trilyon dolar artırarak 120 trilyon dolar seviyesine getirdi.

Birçok ekonomiste nazaran dünya, hiperenflasyonun kıyısında duruyor. Tüm dünya ekonomisinin alt üst olması riskiyle karşı karşıya olduğu tartışmaları sürerken danışmanlık şirketi McKinsey & Company, dünyanın zenginliğini nerelere harcadığını gösteren bir rapor yayımladı. Raporla beraber en fazla zenginleşen 10 ülke de açıklandı.

McKinsey & Company’nin araştırmasına nazaran küresel servet, son 20 yıl içinde (2000 – 2020) ortalama üçe katlandı ve 514 trilyon dolara ulaştı. 2000 senesinde bu sayı 156 trilyon dolardı. Bu süreç süresince Çin, kendisini sürekli zenginleştirerek bugün dünyanın en varlıklı ülkesi koltuğuna oturmayı başardı. Araştırma sonuçlarına nazaran Çin, günümüzde 120 trilyon doları aşkın servete haiz durumda.

Çin, servetini 20 yılda 113 trilyon dolar artırdı:​ABD Birleşik Devletleri’ni geride bırakan devasa bir servete haiz olan Çin, son 20 yılda küresel servetin artışının üçte birinden görevli oldu. Çin’in 2001 senesinde Dünya Tecim Örgütü’ne katılmış olduğu sıralarda serveti 7 trilyon dolarken bugün 113 trilyon dolar artışla 120 trilyon dolar seviyesine tırmanmayı başardı.

Dünya gelirinin %60’ından fazlasına haiz 10 ülkenin 2000 – 2020 yılları aralığında servetinde yaşamış olduğu artış sıralamasıysa şu şekildeydi:​

 1. Çin – 113 trilyon dolar
 2. ABD – 50 trilyon dolar
 3. Almanya – 14 trilyon dolar
 4. Fransa – 14 trilyon dolar
 5. Birleşik Krallık – 7 trilyon dolar
 6. Kanada – 7 trilyon dolar
 7. Avustralya – 7 trilyon dolar
 8. Japonya – 3 trilyon dolar
 9. Meksika – 3 trilyon dolar
 10. İsviçre – 2 trilyon dolar
İLGİLİ HABER

Profilo İflas Etti: Firmanın Sonunu Eski Avukatları Getirdi​

Araştırmadan çıkan öteki mühim sonuçlarsa şu şekilde:​

 • Dünyanın en büyük ekonomileri olan ABD ve Çin’de servetin 3’te 2’sinden fazlası en varlıklı %10’luk kesiminelinde.
 • Küresel servetin %68’i gayrimenkulde yatıyor.
 • Küresel servette son 20 yılda yaşanmış olan keskin artış, gayri safi yurtiçi hasıladaki artışı geride bıraktı ve düşen faiz oranlarıyla yükselen emlak tutarları yardımıyla körüklendi.
 • Rapora nazaran ideal çözüm, dünya servetinin küresel gayri safi yurtiçi hasılayı genişleten daha üretken yatırımlara harcanması olacaktır.
 • Varlık fiyatlarında küresel ekonominin ortalama üçte birini silebilecek bir çöküş yaşanabilir ve bu bir ağırlık basma olur.
 
Üst Alt