Servise Para Vermeye Son: Apple, İsteyen Her insanın Kendi iPhone’unu Onarım Edebileceği Yeni Programını Duyurdu

Apple'dan, onarım kabiliyetlerine güvenenlere hususi bir yenilik geldi. Bundan sonrasında telefonunu servise gönderip haftalarca beklemek istemeyen iPhone kullanıcıları; Apple'dan yedek parça sipariş ederek telefonlarını kendileri onarım edebilecekler.

iPhone 13’ün ekranının üçüncü bir dış parti tarafınca onarım edilmesi halinde Face ID hususi durumunun dönem dışı kalmasının üstüne Apple, iPhone kullanıcılarından oldukça ağır eleştiriler almıştı. Gelen tepkilerin peşinden bu uygulamanın gerçekleşmeyeceğini aktaran Apple, şimdi de asla beklenmedik bir halde, telefon onarımlarını kişiler için daha kolay hale getirmesi kuvvetle olası yeni bir adım atacağını duyurdu.

Meydana getirilen duyuruda Apple, yeni ‘Self Service Repair’ (Self-Servis Onarım) programını tanıttı. Bu program ile Apple, beraber kullananların orijinal yedek parça ve araçlar sipariş ederek, iPhone’larını kendi kendilerine onarabileceğini belirtti. Bir ilk olan bu program, kullanıcılar tarafınca oldukça pozitif yönde bir halde karşılandı.

Apple, programın onarım ve onarımdan anlayan kullanıcılara yönelik olduğu mevzusunda uyardı​Önümüzdeki senenin başlarında ilk olarak ABD’de kullanıma sunulması planlanan projenin, 2022 yılı süresince daha çok ülkede hizmet vermeye başlaması umut ediliyor. IPhone'lara ek olarak Apple’ın M1 çipi tarafınca desteklenen Mac’lerini de kapsayacak olan Self Service Repair programında, sipariş edilebilecek yedek parçalar ise İlk olarak sınırı olan sayıda olacak.

İlk olarak iPhone ekranlarına, bataryalara ve kameralara odaklanıp gelecek yıl öteki onarımları da mümkün kılacak olan program için şirket, “ Müşterinin güvenli bir halde onarım yapabilmesini sağlamak için ilkin Onarım Kılavuzu'nu incelemesi önemlidir. Peşinden bir alan kişi, Apple Self Servis Onarım Çevrimiçi Mağazasını kullanarak Apple orijinal parçaları ve araçları için sipariş verir. Onarımın peşinden, kullanılmış parçalarını geri dönüşüm için iade eden müşteriler, satın aldıkları ürün için kredi alır. “ diyerek kullanıcı güvenliğini de altını çizdi.

Onarım Kılavuzu gelecek:​İLGİLİ HABER

Gene Apple'ın İzinden Giden Xiaomi'den 'mini' Amiral Gemisi Geliyor: Xiaomi 12 mini'nin Özellikleri ve Fiyatı Ortaya Çıktı​


Program dahilinde kendi onarımlarını kendileri yapmak isteyen kullanıcılar için bir Onarım Kılavuzu paylaşacak olan firmanın yeni çevrimiçi onarım mağazası, değişik aygıt modelleri için 200'den fazla yedek parça seçeneğine haiz olacak. Ek olarak kullanılmış parçaları iade edenler de işlem karşılığında kredi alacak.

Şirket, onarım ve onarım işlerinden pek de anlamış olmayan müşterilerin kendi cihazlarını onarım etmeye çalışmalarının pek de zekice bir hareket olmayacağı konusundaysa “Self Servis Onarım, elektronik cihazları onarmak için data ve deneyime haiz bireysel teknisyenlere yöneliktir. “ şeklinde uyarıda bulunmuş oldu ve bu kriterlere uymayan kullananların sertifikalı Apple teknisyenlerine danışarak ustalaşmış bir yardım almaları icap ettiğini tavsiye etti.
 
Üst Alt