Rockstar’ın Enkazını Oyuncular Topluyor: Yenilenen GTA San Andreas’ın Göz Kanatan Yağmur Efektini Modcular Düzeltti

Büyük bir faciayla çıkış icra eden GTA: The Trilogy – Definitive Edition, oyunlarda birbirinden fena hatalara ve efektlere yer veriyordu. Bunlardan biri de her üç oyunda da yer edinen yağmur efektiydi. Bir mod geliştiricisiyse duruma el atarak GTA: San Andreas’taki göz kanatan yağmur efektini düzeltti.

Geçtiğimiz aylarda oyun dünyasının en baba isimlerinden Rockstar Games, sürpriz bir duyuru yaparak efsaneleşen üç GTA oyununu elden geçireceğini açıklamıştı. GTA III, Vice City ve San Andreas’ın ‘Definitive Edition’ sürümlerini duyuran Rockstar, oyunları en baştan değil, orijinal sistemleri içinde yenileyerek günümüz şartlarına yaklaştıracaktı.

En sonunda oyunların çıkış zamanı olan 11 Kasım geldi ve üç oyun da çıkış yapmış oldu, fakat keşke çıkmasalardı. Şundan dolayı her üç oyunda hatalarla doluydu. Bunun yanı sıra oyunun ‘günümüz’ görünümüne kavuşturulması için eklenen efektler pek oldukça oyuncuyu sinir etti. Bunlardan en münakaşa yaratanıysa yağmur efektiydi.

Rockstar'ın oyuncularla görme challenge yapmış olduğu yağmur efekti:​

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]

Yukarıdaki videoda da gördüğünüz suretiyle GTA: San Andreas’taki (ve öteki oyunlardaki) yağmur efekti göz kanatan cinstendi. Ekranda neler olup bittiğini takip etmeye çalışırken insanı kör eden bu yağmur efektinde yapımcılar, her nedense kafanıza düşse bayıltacak büyüklükte yağmur taneleri seçmişti. Bu yağmur efektiyse GTA serisinin ve öteki birçok oyunun kurtarıcısı ve hayatta kalmasını elde eden modcular tarafınca düzeltildi.

Moddan sonrasında oyun bu şekilde gözüküyor:​

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]

‘GTATrilogyMods’ isminde bir mod geliştiricisi, GTA: San Andreas Definitive Edition’daki yağmur efektini halleden bir mod yayınladı. Mod, oyundaki yağmur damlalarını bir göktaşı olmaktan çıkararak düzgüsel, ‘günümüz’ yağmur damlalarına çevirdi. Aradaki farksa hakkaten devasaydı. Artık dünyayı görebiliyorduk!

Modu oluşturmak için yapmanız gerekenlerse oldukça kolay. Bu bağlantıya tıklayarak oluşturulan sayfada yer edinen ‘RainFixV1.1.zip’ isminde dosyayı indirin ve indirdiğiniz ZIP’teki ‘Gameface’ isminde dosyayı oyunun kurulu olduğu dosyanın içine atın. Artık yağmurdan korkmadan oyunu oynayabilirsiniz, doğal oynamak isterseniz… Efsaneyi kestane yaptın Rockstar.

  • NOT: Modun GTA III’te de çalmış olduğu aktarılıyor.
 
Üst Alt