Rihanna Vazife Bekliyor(!): Metaverse’te Büyükelçilik Açacak İlk Ülke Belli Oldu

Barbados, 90.601 tane parselden oluşan bir sanal gerçeklik dünyası Decentraland (MANA) ile antak kalma yapmış oldu. Bu antak kalma kapsamında ülke, dünyada ilk kez dijital ortamda büyükelçilik açacak. Uzmanlar, dijital dünyadaki büyükelçiliğin internasyonal hukuka uygun bulunduğunu ifade ediyor.

Cenup Karayipler'de bulunan ve kripto paralara yeşil ışık yakmasıyla malum ada ülkelerinden Barbados, dikkat çekici bir karar alındığını duyurdu. Decentraland (MANA) ile bir antak kalma icra eden yetkililer, Metaverse ekosisteminde bir büyükelçilik açmaya karar verdi. Sanal gerçeklik parselleri üstünde çalışmalarını sürdüren Decentraland, sonucu memnuniyetle karşıladı.

Decentraland, 90.601 tane parselden oluşan bir sanal gerçeklik dünyası. Şu demek oluyor ki Metaverse ekosisteminin parçalarından bir tanesi. Kripto para ve Blockchain teknolojilerindeki yenilikleri yakından takip eden Barbados, kalkmak suretiyle olan trene erkenden binmek istemiş benzer biçimde görünüyor. Zira Metaverse'te açılacak büyükelçilik, dünyada bir ilk olacak.

Dijital büyükelçilik için hususi bir ekip kuruldu​Dijital büyükelçilik, bugüne dek gördüğümüz bir şey değil. Haliyle bu uygulamayla neler olacağını kimse tam olarak bilemiyor. Bunun bilincinde olan Barbados hükümeti, dijital büyükelçilik için hukukçulardan oluşan bir ekip kurdu. Bu ekip, yasal süreç için lüzumlu olan emek harcamaları sürdürecek. Ayrıca; hukukçular tarafınca meydana getirilen açıklamalara gore söz mevzusu büyükelçilik, internasyonal hukuk kuralları ile Diplomatik İlişkiler Hakkında Viyana Sözleşmesi'ne uygun.

Dijital büyükelçilik, ne işe yarar?​Büyükelçilikler, ülkeler arasındaki diplomasinin en mühim taşlarından bir tanesidir. Mesela vizeişlemleri, büyükelçilikler vasıtasıyla gerçekleştirilir. İşte bu durum, dijital ortamda da bizlerin karşısına çıkabilir. Mesela Barbados'un açacağı dijital büyükelçilik, Decentraland ya da değişik bir Metaverse ekosisteminde başka bir ülkenin dijital toprağına girişler için kullanılabilir. Kim bilir; kim bilir Metaverse ile vize işlemleri için haftalarca beklemeye ya da bazı koşulları sağlamak zorunda olmaya gerek kalmaz. Blockchain teknolojisi vasıtasıyla meydana gelen dijital onay işlemleri, insanların saniyeler içinde fiziki vize almasının da önünü açar. Tüm bunların yanı sıra, Barbadoslu müzisyen Rihanna'nın bu büyükelçilikte vazife alması da mümkün olabilir. Şu sebeple niçin olmasın...

İLGİLİ HABER

Artık Visa Geçen Her Yerde Litecoin ile Ödeme Yapmak Mümkün: Üstelik Komisyon da Yok​


Değişen dünya düzeni ile ilgili ne düşünüyorsunuz? Bu fikirler size korkulu mu geliyor yoksa bir an ilkin bu düzene ayak uydurmak ve trene erkenden binmek mi gerekiyor? Fikirlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz...
 
Üst Alt