Pomodoro Tekniği Nedir? Nasıl Uygulanır? Teknikten Faydalanmanız için 5 Neden!

Pomodoro (domates), dünya çapında bilinen ve uygulanan verimli çalışma yöntemidir. Kullananların övmesi sonucunda dünyaya yayılan keyifli bir çalışma biçimidir. Elbette, bulan kişinin kim olduğunu ve nasıl uygulandığını merak ediyor olabilirsiniz. Öyleyse yazımın tamamını okuyabilirsiniz. Pomodoro tekniğine dair bütün bilgileri vermeye çalışacağım.

Pomodoro Tekniği Nedir?

Pomodoro tekniği, uzun süre çalışmakta zorlanan "yaratıcı bir kafa" tarafından ortaya çıkmıştır. Amacı düzenli ve verimli çalışmayı sağlamaktır. Tekniğin adının pomodoro olmasının sebebi; pomodoro kelimesinin İtalyanca domates anlamına gelmesinden kaynaklıdır. Francesco Cirillo tarafından geliştirilen saatin domatese benzemesi nedeni ile tekniğin adı böyle kalmıştır.

Çalışmanız gereken işe veya derse pomodoro saati ile daha verimli çalışmanız mümkündür. 25 dakika çalışma 5 dakika mola verme mantığıyla uygulanan pomodoro tekniği, bir pomodoro saati alarak daha kolay bir şekilde uygulanabilmektedir.


blank-58.png


Saati almak yerine teknolojik bir pomodoro zamanlayıcısı edinmeniz de mümkündür. Yeni nesil pomodoro zamanlayıcısı sayesinde çift ekranlı bir zamanlayıcıya sahip olursunuz. Bu ekranlardan birini 25 dakikaya diğerini ise 5 dakikaya ayarlamanız gerekecektir.

İşe başlarken çalıştırdığınız pomodoro zamanlayıcısı 25 dakika sonrasında sizi uyaracaktır. Ardından molaya girince 5 dakikalık zamanlayıcıyı başlatarak mola sürenizi de böylece ayarlayabilirsiniz. Mola süreniz bittiğinde ise bu işlemi tekrarlamanız gerekecektir. Pomodoro tekniğinin verimliliği artırıcı yönünden faydalanmak için sürelere uymanızı tavsiye ederim.

Pomodoro Tekniğini Kullanırken Pomodoro Saatinden Faydalanarak Verimli ve Düzenli Çalış!

Pomodoro tekniğine uygun bir şekilde iş yapmaya veya ders çalışmaya karar verdiyseniz, hemen bir pomodoro saati satın alabilirsiniz. Çok kolay bir mantıkla çalışan bu saatler, çevrilerek kurulur. Dişli sistemiyle çalışan bu basit saat, 1 saatlik süre içerisindeki her süreye ayarlanabilmektedir.

Pomodoro saati almak istemiyorsanız uygulayabileceğiniz birkaç yöntem daha bulunmaktadır. Bir zaman sayacı edinerek onu kendiniz için pomodoro sayacı yapmanız mümkündür. Buna ek olarak telefondan uygulama indirebilir veya bununla ilgili internet sitelerini kullanabilirsiniz.

Örnek Video >>


Pomodoro Tekniği Nasıl Uygulanır?


blank-58.png


Pomodoro tekniği sayesinde normalde 25 dakikada yapamayacağınız işleri yapmanız mümkündür. Fakat teknik uygulanırken doğru uyguladığınızdan emin olmanız gerekmektedir. Bu tekniğin uygulanışı ise, oldukça kolaydır.

Yapmanız gereken işleri veya çalışmanız gereken dersleri bir kenara yazın.
İşleri önceliğine göre bir sıraya dizin.
Yapılacak olan işin tahmini kaç pomodoro süreceğini hesaplayın. (Her 25 dakika çalışma ve 5 dakika molanın toplamı, 1 pomodoro eder.)
25 dakika çalıştıktan sonra 5 dakika boyunca işten uzaklaşın ve mola verin.
5 dakikalık mola sürecinde kesinlikle işle ilgili şeyler düşünmeyin veya molayı aksatmayın.
Her 4 pomodorodan sonra 20 – 30 dakikalık uzun bir mola vererek vücudunuzu dinlendirin.

Pomodoro tekniğini uygularken dikkat etmeniz gereken önemli bir şey daha vardır. Bu ise, pomodoro tekniği ile çalışma uyguluyorsanız, planlarınızı günübirlik yerine haftalık yapmak olacaktır. Haftalık planlar sayesinde her günün işini seçip ona göre yapmanız daha düzenli ve verimli bir çalışma sağlayacaktır.

Her hafta ve ay sonunda tekniği kullanarak yaptığınız çalışmalarınızı kontrol etmeniz gerekmektedir. Eğer işleri yetiştiremiyorsanız, bu durum pomodoro tekniğini tam uygulamadığınız anlamına gelir.

En çok dikkat etmeniz gereken konulardan biri ise pomodoro saati veya sayacı kullanırken sürekli olarak süreye bakmamaktır. Saate bakarak kalan süreyi kontrol etmek yerine kendinizi tam anlamıyla işe vermelisiniz. Çünkü; Zaman ayarı yapılan saat, süre dolduğunda ses çıkararak sizi uyaracaktır.

Pomodoro tekniği, verimliliği artırmaya yardımcı oluyor. Böylelikle zamanımızı verimli ve etkili kullanabiliyoruz. Uzun zaman önce yazdığım pomodoro tekniği ve sayaçları üzerine yazımı güncellerken bir süredir teknikten uzak kaldığımı ve bu nedenle verimliliğimin düştüğünü gördüm. İnsanın unutkan bir varlık olduğunu biliyorsunuz. Ancak, hatırlamak da güzel! Yeniden, pomodoro tekniğinden faydanalacağım. Yazıda da ufak tefek değişikler yaptım. Son paragrafa güncelleme geldi.

Pomodoro tekniğini, pomodoro saati ile kullanmanız halinde verimliliği fazlasıyla artırabileceğinizi de yazıma eklemeliyim. Son dönemde, teknik popüler olunca saatini de yaptıklarını gördüm. Benzer biçimde bir saatten faydalanıyorsanız ne mutlu size! Eğer daha iyilerini de yapabilirseniz bize yazmaktan çekinmeyin. Güzel bir pomodoro saati yapmanız halinde sizden de alabilirim
blank-58.png
Hatta reklamınızı da yapabilirim. Pomodoro tekniğinizi kullanırken faydalandığınız başka meta varsa bize bunlardan bahsedebilirsiniz.

Pomodoro tekniği ve benzeri teknikleri öğrenmek için bloğumu takip edebilirsiniz. Öğrenmek istediğin konuyu bul ve hemen öğrenmeye başla!
---------

Peki, pomodoro tekniğini önceden duymuş muydunuz? Ne olduğunu biliyor muydunuz? Sizce faydalı bir içerik oldu mu?
Sizin kullandığınız başka teknikler var mıdır?--------
Youtube:


Kaynak:
baltazar adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
bildiğimiz ara vererek çalışma yöntemi
orj. bir şey yok

yine de emeğiniz için teşekkürler.

Katkınız için teşekkür ederim. Çalışma güçlüğü çeken bireylerde oldukça faydalı sonuçlar verebilen bir tekniktir. Kendi dünyamızın dışında da hayatlar olabildiğini hissedebilmeliyiz.Yalnızca kendimizden yola çıkarak 'genelleme' yapmamalıyız. Size faydalı olmayan bir yöntem, başkası için kurtarıcı olabilir. Özellikle hiperaktif bireylerin kullanmasını ve incelemesini öneririm. Haberi olmayan bir kişiye bile ulaştırsak kârdır. Yine de katkınız için teşekkür ederim.

Özellikle 2 yıl önce kullanıyordum. Acayip verimli hissediyordum. Deneyen ve tekniği bilen başka arkadaşlar yorum yapabilir mi acaba?
 
Üst Alt