Komut Büyük Yerden: Beyaz Saray, Intel’in Çin’de Çip Üretme Planlarına Karşı Çıktı

Küresel çip krizinin tesirleri giderek kendisini daha da sert bir halde gösteriyor. Bu krize bir çözüm olarak Çin'de çip üretimi yapmak isteyen Intel'in önüne ise ciddi bir engel çıktı: ABD hükümeti.

Görünen o ki küresel çip sıkıntısı, geçtiğimiz her gün daha da fazla teknoloji alanına yayılıyor. Daha önceleri Tesla'ın USB bağlantı noktaları olmadan göndermiş olduğu, dokunmatik ekransız yeni BMW'lerin geldiği ve Switch, PS5 ve iPhone 13 için de üretimde kesinti ve aksaklıkların olduğu bildirilmişti ki bu da Intel'in, çip problemininin 2023’e kadar devam edeceği tahminin göründüğünden daha doğru olabileceği anlamına geliyor.

Bloomberg'in bir raporuna göreyse, Intel'in Çin'deki çip üretimini hızlandırma çabalarına Biden yönetimi tarafınca itiraz geldi. Yakın kaynaklardan gelen bilgilere nazaran Intel, Çin'deki bir Chengdu fabrikasında silikon dönem levhası yapmayı teklif etti ve bu fabrikanın da 2022'nin sonuna doğru üretime başlayabileceğini söylemiş oldu. Sadece Intel'in planları, ihtimaller içinde güvenlik sorunları sebebiyle Beyaz Saray yetkilileri tarafınca pek de desteklenmedi.

Intel ve ABD hükümeti, çip kıtlığı sıkıntısına başka çözümler arayışında​Intel'in üretimi hızlandırmak için hükümetten fon desteği alması gerektiğinden, yönetimin görüşü Intel'in ilerleme yolunda ciddi bir engel. Bloomberg'in belirttiği suretiyle Intel, hükümet yetkilileriyle görüştükten sonrasında şu anda Çin'de silikon dönem levhası üretme "planı" olmadığını ve bunun yerine "başka çözümler" düşüneceğini aktardı.

Yapmış olduğu açıklamada Intel, "Intel ve Biden yönetimi, sanayi genelinde devam eden mikroçip eksikliğini gidermek için aynı hedefi paylaşıyor, “ ifadelerini kullanarak, ABD hükümetiyle birlikte bu soruna değişik yaklaşımlar arayışında olduklarını belirtti. Bu yaklaşımlardan birinin, yönetimin ABD içinde temel bileşenleri üretme hedefleri doğrultusunda, ABD ve Avrupa'da silikon dönem levhası üreten fabrikalara yatırım yapmak olabileceği de kuvvetle olası.

İLGİLİ HABER

Çip Krizi Sebebiyle Otomobil Shoowroomlarında Sergilenecek Vasıta Bile Kalmadı​


Biden yönetimi, Çin'in teknoloji kullanımı mevzusuna şüpheyle yaklaşmaya devam ediyor şeklinde gözüküyor. Biden kısa süre ilkin, hükümetin Çin merkezli Huawei ve ZTE markalarını kullanmasına engellemeler getiren ve her iki şirketi de ulusal güvenliğe tehdit olarak etiketleyen Trump döneminden kalma mevcut politikalar hakkında konuşmuştu. Biden'ın yeni imzaladığı mevzuat ile beraber de bu iki markanın Federal İletişim Komisyonu'ndan (Federal Communications Commission) lisans alması engellenmiş oldu. Bunlara ek olarak, Biden daha ilkin bilgisayar korsanlığı araçlarının Çin'e satışına engellemeler getirerek, ABD’nin Çin’de bulunan bazı şirketlere yatırım yapmasına da engellemeler getirmişti.
 
Üst Alt