Koca Şehri Elektriksiz Bıraktılar: Dünya Tarihinde Oldukça Ses Getiren 10 Siber Hücum

Değişen teknolojinin sağlamış olduğu kolaylıklar, günlük hayatımızın vazgeçilmezlerinden oldu. Sadece kimi zaman işler, istenildiği şeklinde gitmiyor. Mail adresinizi ya da cep telefonunuzu girerek kayıt olduğunuz bir uygulamaya meydana getirilen hücum, tüm kişisel bilgilerinizi tehdit edebiliyor.

Gündelik işlerimizi bile bilgisayar yada mobil uygulamalar aracılığı ile halledebiliyoruz. Gene bu uygulamalar aracılığı ile bankacılık işlemlerimizi de gerçekleştirebiliyoruz. Bu kolaylıklardan faydalanırken adresimiz, cep numaramız ve mail adresimiz şeklinde kişisel bilgilerimizi de paylaşıyoruz. Doğal ki gizli saklı kalması ihtiyaç duyulan bu bilgiler de web korsanları için bir 'Siber hücum hedefi' haline geliyor.

Sözgelişi yaşadığınız şehirdeki elektrik şebekesine hackerlar tarafınca meydana getirilen hücum sonucu elektriksiz kaldığınızı düşünün, ya da ailenizle beraber bir otelde dinlence yaparken, bir taraftan kredi kartı numaranızın ele geçirildiğini... İşte bu şekilde yaşanmış ve dünya tarihinde ses getiren 10 büyük siber hücum...


Dünya tarihinde ses getiren 10 siber hücum:​

  1. Melissa Virüsü (1999)
  2. Nasa Siber Saldırısı (1999)
  3. Estonya Siber Saldırısı (2007)
  4. Sony Playstation Ağı Siber Saldırısı (2011)
  5. Adobe Systems Siber Saldırısı (2013)
  6. Yahoo Siber Saldırısı (2013)
  7. Ukrayna Elektrik Şebekesi Siber Saldırısı (2015)
  8. WannaCry Ramsomware (2017)
  9. Marriott Otelleri Siber Saldırısı (2018)
  10. RockYou2021 (2021)

1. Melissa Virüsü: Microsoft'un tüm sistemlerini çökertip 80 milyon dolarlık hasar bıraktı. Sizi David lee Smith ile tanıştıralım:​1999 senesinde New Jersey’de yaşayan bilgisayar programcısı David lee Smith’in ortaya çıkardığı Melissa Virüsü, e-mail yöntemiyle yayılıyor ve bilgisayar sisteminizin aşırı yüklenme ile karşılaşmasına sebep oluyordu. İçlerinde Microsoft’un da yer almış olduğu pek oldukca firmanın sistem ağlarını ulaşılmaz kılan bu virüs arkasında 80 milyon dolarlık bir hasar bıraktı. Virüsün yaratıcısı David lee Smith, 20 ay hapis ve 5 bin dolar para cezasına çarptırıldı.

2. NASA Siber Saldırısı: Okuldan eve gelip 'Hadi NASA'yı hackleyeyim' diyen 15 yaşındaki çocuk​
Yıl 1999’ı gösterdiğinde Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi’nin (NASA) bilgisayarlarına erişen hemen hemen 15 yaşındaki Jonathan James, 1.7 milyon civarında yazılım dosyasını indirdi ve NASA’yı 41 bin dolarlık zarara uğrattı. 18 yaşını doldurmadığı için 6 ay ev hapsi cezası alan James’in adı, ilerleyen dönemlerde kredi kartı numaralarının çalışılmış olduğu bir hack vakası ile de anılacaktı. Devamlı suçsuz bulunduğunu ifade eden James, 2008 senesinde intihar ederek yaşamına son verdi.

3. Estonya Siber Saldırısı: Dünya tarihinde ülkeler arasındaki ilk siber hücum bir Avrupa ülkesi olan Estonya'da yaşandı. Sebebi ise şu heykel:​
Nisan 2007’de Baltık Devleti Estonya’ya ilişkin banka ve medya müesseselerinin internet sayfaları ele geçirildi. Estonya Hükümeti, vaka sonrası yapmış olduğu açıklamada düzenlenen bu saldırıdan dolayı Rusya’yı görevli tuttu. Gerekçe olarak ise başkent Tallin'deki Sovyet döneminden kalma harp anıtının kaldırılması yayınlandı. Tüm bu yaşananlar, tarihe ülkeler içinde yaşanmış olan ilk çağıl siber atak olarak kaydedildi.

4. Sony Playstation Ağı Siber Saldırısı: Sony'nin patronlarına her insanın karşısında özür dileten siber hücum​
Japon Elektronik devi Sony, 2011 senesinde büyük bir güvenlik ihlali ile karşı karşıya kaldı. PlayStation’un Network ve Qriocity servislerini çökerten hackerlar, PS3’ün tüm güvenlik sistemini ve açıklarını ifşa etmişti. Kullanıcılar online servislere erişemezken, 100 milyondan fazla kişinin kişisel detayları de çalındı. Sony yaşanmış olan bu gelişmeler sonrası bir basın toplantısı düzenlemiş ve kullanıcılardan özür dilemişti.

5. Adobe Systems Siber Saldırısı: Oysa ki yalnız photoshop yapacaklardı...​Grafik ve medya yazılım şirketi olan Adobe, 2013 senesinde milyonlarca kişiyi etkileyen bir siber saldırıya maruz kaldı. Şirket o dönem bazı popüler yazılımlarının kaynak kodlarının çalındığını belirtti. Bununla beraber 2.9 milyon müşterisinin kredi kartı ve parola bilgilerinin de ele geçirildiğini duyurdu.

6. Yahoo Siber Saldırısı: 500 milyon kişinin hesabı hackerların eline geçti​Arama motoru ve e-posta şeklinde servislere haiz dijital portal Yahoo’nun, 2014 senesinde uğramış olduğu siber hücum sonucu 500 milyondan fazla kişinin hesaplarını hackerler tarafınca ele geçirildi. Şirket, bu gelişme sonrası yapmış olduğu açıklamada kullananların temel informasyon ve şifrelerinin çalındığını doğruladı sadece kredi kartı bilgilerinin güvende bulunduğunu duyurdu.

7. Ukrayna Elektrik Şebekesi Siber Saldırısı: Peki ya adını bile duymadığınız insanların faturasını ödediğiniz elektriğinizi kesmesi?​
2015 senesinde Ukrayna'nın Ivano-Frankivsk bölgesindeki bir elektrik dağıtım şebekesine siber hücum düzenlendi. Ortalama 225 bin kişinin yaşamış olduğu bu bölgedeki insanoğlu, saatlerce elektriksiz kaldı. Enerji firmaları, saldırının BlackEnergy virüsü aracılığı ile gerçekleştiğini belirtti.

8. WannaCry Ramsomware: Melissa Virüsü'nün peşinden bir de WannaCry... Ne çektin be Microsoft:​
Melissa Virüsü ile epeyce uğraşan Microsoft, bu sefer de WannaCry'ın ağına düştü. Kullanıcılardan fidye almak amacıyla oluşturulan ve Microsoft Windows’u hedef alan WannaCry virüsü, 2017 senesinde 150’den fazla ülkede ortalama 200 bin bilgisayara ulaştı. Saldırının küresel maliyeti toplamda 6 milyar Sterlin oldu.

9. Marriott Otelleri Siber Saldırısı: Tatilde havuz başlangıcında otururken geçişlik ve cüzdanınızın kaybolduğunu düşünün​Dünyanın en büyük otel zincirlerinden önde gelen Marriott Hotels’in ortalama 339 milyon misafirinin kişisel detayları çalındı. Bu bilgiler içinde geçişlik ve kredi kartı detayları de yer aldı. Bir süre gizli saklı tutulan sadece 2018 senesinde ortaya çıkan bu vaka sonrası İngiltere Hükümeti, Marriot Hotels’a 18.4 milyon Sterlin para cezası kesti.

10. RockYou2021: Birincisi oldukca tutunca ikincisini çekmişler​Siber hücum tarihindeki en büyük gizyazı hırsızlıklarından biri, geçtiğimiz aylarda yaşandı. Bir hacker forumunda, düz metin olarak saklanmış ve 6-20 karakter uzunluğunda 8.4 milyar çalıntı şifreden oluşan 100 GB’lık bir TXT dosyası paylaşıldı. Tüm bu yaşananlara ‘RockYou2021’ adı verildi. 2009 senesinde da RockYou sitesi hacklenmiş ve 32 milyondan fazla kişinin detayları ele geçirilmişti.

BONUS: Yanlışlıkla virüs yayıp ceza alan ilk hacker olmak: Tarihin ilk siber saldırısı Morris Solucanı​
Cornell Üniversitesi'nde yüksek lisans meydana getiren bilgisayar bilimcisi Robert Tappan Morris'in aslen iyi niyetle başladığı bir işlem, beklenmedik neticelerle bitti. Morris, kendisinin tasarladığı bir web solucanını 1988 senesinde ağlara bıraktı. Amacı, bu solucanın ne kadar sürede web ağına yayılabileceğini görmekti. Sadece kodlarda yapmış olduğu bir yanlış, solucanın bulaştığı 6000 civarı bilgisayarın çökmesine sebep oldu. O dönem ana akım medyanın da dikkatini çeken bu vaka sonrası FBI (ABD Federal Soruşturma Bürosu) Morris'i Bilgisayar Dolandırıcılığı ve Kötüye Kullanım Yasası'nı ihlal etmekle suçladı. Morris, para cezası, 3 yıl denetimli serbestlik ve cemiyet hizmeti ile cezalandırıldı.
 
Üst Alt