İleti Yönetim Sistemi (İYS) nedir? – https://iys.org.tr

İleti Yönetim Sistemi (İYS) hizmet sağlayıcıların ve alıcıların (vatandaş) ticari elektronik ileti izinlerini kaydettiği ve yönettiği bir veri tabanıdır.

Temmuz 2020 tarihinde hizmet sağlayıcılar için açılmış olan bu veri tabanı Ocak 2021 tarihinde alıcılar yani vatandaşlar için de açılmış oldu.

Bir ticari iletinin sağlayıcı tarafından size gönderilmesi izne tabiidir. İlgili mevzuata aşağıda bulunan linklerden ulaşabilirsiniz.

Resmi Gazete:

İlgili mevzuat:

İYS ile istenmeyen SMS’ler nasıl engellenir?

İYS
ile spam SMS’lerden kurtulmak mümkün. İlgili servis vatandaş kullanımına Ocak 2021 tarihinde açıldı. Şimdiye kadar izin verdiğiniz hizmet sağlayıcıları da görebileceğiniz bu sistemden istemediğiniz göndericileri kolayca engelleyebilirsiniz.

Giriş linki:

Sayfada hem E-Devlet hem de sadece telefon numarası ile giriş yapabileceğiniz alanlar mevcut. E-Devlet ile giriş yaparken ilgili telefon numarasının ilgili E-Devlet hesabında tanımlı olması gerektiğini unutmayın.

blank-72.png

E-Devlet hesabınıza numaranız tanımlı değil ya da şifrenizi bilmiyorsanız sayfanın sağ tarafında bulunan sadece numara ile giriş yapılabilen alanı kullanabilirsiniz.

Spam SMS nasıl engellenir?
  • Üstte bulunan giriş linkinden ilgili portala giriş sağlayalım.
  • İşlem yapmak istediğiniz numarayı başında 0 olmadan giriniz.
  • Bu adımdan sonra cep telefonunuza 6 haneli bir doğrulama kodu gelecek. Bu kodu sisteme girip portala giriş yapın.
Bu adımdan sonra bugüne kadar izin verdiğiniz göndericiler ve bundan sonra izin vereceğiniz göndericiler burada listeleniyor olacak.

İstenmeyen aramalar nasıl engellenir?

İYS vatandaş
portalına girişinizden sonra SMS ve ARAMA izinlerini ilgili sağlayıcının sağ tarafında bulunan ONAY ve RED butonlarından kontrol edebilirsiniz.

Örneğin aşağıdaki resme göre “İsimTescil” adlı firmanın mesaj ve arama yapmasına resmi olarak izin vermiş bulunuyoruz.

blank-72.png

İzinleri istediğimiz gibi ayarlayıp “KAYDET” tuşuna basmamız yeterli olacaktır. Mesaj izni verip arama izni vermeme gibi seçenklerinizin de bulunduğunu unutmayın.

blank-72.png

İYS başvurusu nasıl yapılır?

Eğer sistemi kullanacak bir vatandaş iseniz herhangi bir başvuru yapmanıza gerek kalmaz. Direk telefon numaranızı doğrulayarak işlem yapabilirsiniz. Ancak hizmet sağlayıcı iseniz (firma, şirket vb.) İleti Yönetim Sistemi’ne başvuru yapmanız gerekir.

İYS başvurusu için öncelikle MERSİS yetkilisi olmanız ve bilgilerinizin güncel olması gerekli.

MERSİS linki:

İleti Yönetim Sistemi başvuru linki:

Üstte bulunan linkten PDF formatında marka tescil belgeniz ile başvuru işlemini gerçekleştirebilir ya da başvuru durumunuzu kontrol edebilirsiniz.

İYS son başvuru tarihi nedir?

Hizmet sağlayıcı olarak 150 bin adet ve altında aboneniz varsa onayların yüklenme tarihi Ticaret Bakanlığı tarafınca 31 Mayıs 2021 tarihine ertelendi.

150 bin ve üstü abone sayısı için son başvuru tarihi 31 Aralık 2020 idi.

Üst Alt