İklim Değişikliği, Psikolojimizi Direkt Etkiliyor: Yüksek Nemin, İntihar Oranlarını Artırdığı Ortaya Çıktı

Yeni bir araştırma, rutubet artışının intiharlardaki artışla ilişkili bulunduğunu ortaya koydu. Aslına bakarsanız uyku standardını etkilediği için negatif tesirleri olan yüksek rutubet, bilhassa antidepresan kullananların intihara girişim etme olasılığını artırıyor.

Her geçen yıl daha ciddi bir durum alan iklim değişikliği problemi, yaşamın her alanında negatif etkilere haiz. Yeşil alanların git gide kaybolmasından tutun da buzulların erimesine kadar birçok tesir mevcut. Sadece bazı etkisinde bırakır, kulağa bu şekilde büyük vakalar şeklinde gelmese de bireylerin yaşamını direkt fena etkiliyor.

Bildiğiniz şeklinde iklim değişikliği, nemin artmasında da büyük rol oynuyor. Nemin insan psikolojisindeki tesiri ise oldukça şaşırtıcı. Yeni bir araştırmaya gore sıcaklıktan bağımsız olarak nemin yüksek olması, intiharların artmasıyla bağlantılı.

Antidepresan kullananları daha fazlaca etkiliyor​Londra Üniversitesi Akademisi’ne ek olarak Birleşmiş Milletler, Sussex ve Cenevre üniversitelerinden de bilim adamlarının yer almış olduğu bir araştırmada 60 ülkenin 1979-2016 içinde toplanan verileri incelendi. Netice olarak nemin intihar oranlarındaki artışla bağlantılı olduğuna varıldı. Araştırmada artan sıcaklıklar da göz önünde bulunduruldu sadece nemin intihar mevzusunda daha etkili olduğu görüldü.

İLGİLİ HABER

Tarihe Geçen Olay: Dünyada İlk Kez Bir Hastalığa 'İklim Değişikliği' Tanısı Kondu​


Araştırmada İsveç ve Belçika şeklinde düşük nemli ülkeler de, Tayland ve Guyana şeklinde yüksek neme alışkın ülkeler de yer aldı. Dün Nature Scientific Reports'ta gösterilen araştırma, yaş ve cinsiyete bakıldığında hanımefendilerin ve gençlerin nemden daha fazlaca etkilendiğini ortaya koydu. Sadece aslolan etkilenen sınıfın ruhsal sorunlarla savaşım eden insanoğlu olduğu açıklandı. Araştırmanın yazarlarından Dr. Sonja Ayeb-Karlsson, bunun nedenini şu şekilde deklare etti: “Akıl sağlığı sorunlarıyla savaşım edenler, yüksek nemden öteki insanlara gore daha çok etkilenebilir. Şundan dolayı antidepresanlar, vücudun sıcaklığını düzenleme becerisini etkilebiliyor.”
 
Üst Alt