Hususi HareCAT İş Başlangıcında: Kedilerin, Sahiplerini ‘Kulaklarıyla Takip Ederek’ Konumlarını Tespit Ettikleri Ortaya çıkarıldı

Meydana getirilen bir araştırmaya nazaran, kediler sahiplerini gözleriyle takip edemedikleri zamanlarda kulaklarıyla takip ediyor. Araştırmada, kedilerin sahiplerini kovuşturmak için nerede olduklarını kulakları vasıtasıyla zihinlerinde haritalandırdıkları açıklandı.

Kediler genel itibarıyla hal ve hareketleriyle sevimlidirler fakat bazı davranışları ve özellikleri bizlere çılgınca gelebilir. Bu özelliklerden biri de kedilerin takip için kullandıkları zihinde haritalandırma sistemi. Japonya’da bulunan Kyodo Üniversitesi’nden doktora talebesi Saho Takagi, kedilerin işitme duyusuna yönelik yapmış olduğu çalışmada kedilerin garip bir hususi durumunu ortaya çıkardı.

Araştırmaya nazaran kediler sahiplerini gözleriyle takip edemediklerinde, sahibinin nerede bulunduğunu zihinlerinde haritalandırmak için kulaklarını kullanıyorlar ve gözden uzak konumda bulunsa dahi takibe devam ediyorlar. Takagi araştırmaya ilişkin yapmış olduğu açıklamada, “Bir kediyi, kulaklarından yalnızca biri geriye eğik, arkasındaki sesi dinlerken gördüm, bu bana kedilerin seslerden oldukça daha fazlasını algılaması icap ettiğini hissettirdi" ifadelerine yer verdi.

Kediler sahiplerini zannedilenden daha oldukça umursuyor​Araştırma için Takagi ve ekibi kedileri teste doğal olarak tuttular. Evde ve kafeste gözlemlenen denek kedilere hoparlör vasıtasıyla sahiplerinin sesleri dinletilerek tepkileri incelendi. Kedilerin göremeyeceği noktalara yerleştirilen hoparlörlerdeki seslere kediler kulak ve baş hareketleriyle tepki verdi. İncelemelerde, kedilerin sahiplerinin sesleri başka bir odaya geçtiğinde şaşkınlık yaşadıkları gözlemlendi.

İLGİLİ HABER

Uğur Böceğini Öldürmüyorken Sineği Öldürmemizin, Kedi Yiyen Çinlilere Kızıyorken İnek Yiyor Olmamızın Ardında Yatan Sebep Ne?​


Bu araştırma ve gözlemlere nazaran araştırmacılar, kedilerin sahiplerinin yerlerini saptamak için ses vasıtasıyla zihinlerinde harita oluşturduklarını tespit etti. Takagi araştırma sonucuna yönelik, "Çoğu zaman kedilerin sahipleriyle köpekler kadar ilgilenmediğine inanılır, sadece sahiplerinin görünmez varlığını zihinlerinde resmettikleri ortaya çıktı" değerlendirmesinde bulunmuş oldu. Kedilerin sahiplerini zannedilenden daha çok umursadıklarını belirten Takagi, kedilerdeki bu haritalandırma hususi durumunun yaratıcılık ve hayal gücünün temelinde bir kabiliyet bulunduğunu beyan etti.
 
Üst Alt