Hepimizin Başına Gelebilir: Bir Kripto Para Yatırımcısının 126 Bin Doları Bir Gecede Ortadan Kayboldu (Tamam da Iyi mi?)

Bir r10.net kullanıcısı, yapmış olduğu paylaşımda Metamask cüzdanına gönderilmiş olduğu 126 bin doların kısa bir sürede ortadan kaybolduğunu aktardı. Kullanıcı, olayın niçin gerçekleştiğine dair kendi teorisini paylaşırken vakayla ilgili değişik teoriler de ortaya atıldı.

Kripto paraların bilhassa son iki yıl içinde yaşamış olduğu yükselişle beraber popülerlikleri de arttı. Elbet bu popülerlik, bununla beraber çeşitli dolandırıcılık ve hırsızlık yöntemlerini getirdi. Bugüne dek da kripto paralardan meydana getirilen zamanı dolandırıcılıkları ve kullananların paralarının çalınmasını onlarca kere gördük. Bugün, bunların arasına bir yenisi daha eklendi.

r10.net’te paylaşım meydana getiren ‘hizlimakale’ adlı bir kullanıcı, kripto para cüzdanı uygulaması Metamask üstünde yaşamış olduğu bir hırsızlık vakasını söyledi. Kullanıcı, Binance hesabından ortalama bir senedir kullandığı Metamask’a 126 bin dolar gönderdiğini ve paranın sorunsuz bir halde ulaştığını belirtti. Fakat para, kendisi uyuduktan sonrasında artık hesabında yoktu.

Hesaptaki paralarla küçük küçük işlemler yapılmış oldu:​Tüm parasının kaybolduğunu gören kullanıcı, Bscscan’e girerek cüzdanından meydana getirilen transferleri denetim etti. Kullanıcı, dolandırıcının hesap üstünde kıymeti 60 ila 200 dolar içinde olan birçok işlem gerçekleştirdiğini görmüş oldu. Bu işlemler hakkındaysa Metamask üstünden kendisine hiçbir bildirim gelmiyordu. Kullanıcı, yalnızca Pancakeswap ile kullandığı Metamask hesabının hacklendiğini öne sürdü.

Peki bu vaka niçin gerçekleşmiş olabilir?​


14 senedir bilişim sektöründe bulunduğunu belirten kullanıcı, hiçbir şekilde korsan yazılıma bulaşmadığını, dolandırıcı sitelerine giriş yapmadığını söyleyerek durumun Pancakeswap ya da Metamask’taki güvenlik açıklarından kaynaklanıyor olabileceğini öne sürdü.

İLGİLİ HABER

Yapı Kredi, Reklamlarındaki Efsaneleşen Karakter 'Vadaa'yı NFT Olarak Satışa Sundu​


Vakası gören öteki web kullanıcılarıysa bunun kullanıcı hatası olabileceğini de savundu. Metamask, kripto para cüzdanınızın web sitelerine bağlanmasına imkân tanıyor. 126 bin dolarını kaybeden kullanıcının da yanlışlıkla yada fark etmeden kripto para cüzdanlarını eline geçiren dolandırıcıların web sitelerini cüzdanına bağlamış olabileceğini, en sonunda da Cüzdanın bağlanmasıyla beraber dolandırıcılar da cüzdana erişerek içini boşalttığını savundu.
 
Üst Alt