Görünmez Yumruk Yiyen Kertenkele… İşte Yeni Spider-Man: No Way Home Fragmanında Gözünüzden Firar etmiş Olabilecek Detaylar

Spider-Man: No Way Home’un yeni fragmanı bu gece gösterildi. Yeni fragmanla beraber en fazla beklenen yapımlardan birisi olan film hakkında birçok kuram oluştu, bazı teorilerse doğrulandı. Ikimiz de bu fragmanda gözünüzden firar etmiş olabilecek bazı bilgileri tek tek ayrıntısıyla açıklıyoruz.

Haftalardır beklediğimiz gün geldi ve Marvel ve Sony, en sonunda 17 Aralık tarihinde gösterime girecek Sipder-Man: No Way Home’un yeni fragmanını yayınladı. Fena karakterleri ve tüm Spider-Man’leri bir araya getirecek çoklu evren teorisinin işlenmesini beklediğimiz filmin yeni fragmanı, bu teorinin ‘kötüler’ tarafını desteklemiş olsa da gene Marvel ve Sony, üç Spider-Man’i bir arada göstermeyi istemedi.

Fakat son fragmanda üç Spider-Man’in olmaması, bu şekilde bir ihtimalin olmadığı anlamına gelmiyor. The Amazing Spider-Man serisinin Peter Parker’ı Andrew Garfield bile aylardır bu mevzu hakkında yapmış olduğu ‘Kesinlikle böyle bir durum yok’ açıklamalarını bozarak ‘Göreceğiz’ demişken, yeni fragmandaki bazı ipuçları da artık bu teoriyi doğrular nitelikteydi. Gelin, Spider-Man: No Way Home’un son fragmanında gözünüzden firar etmiş olabilecek tüm detaylara tek tek bakalım.

Spider-Man No Way Home fragmanında gözden firar etmiş olabilecek detaylar:​

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]

Altın renkli Spider-Man kostümü:​Fragmanın ilk saniyelerinde karşımıza çıkan şey, Tom Holland’ın Peter Parker’ının Electro’yla savaştığı sırada siyah – altın renklerine bürünmüş ve fazlasıyla görkemli görünen Spider-Man kostümüydü. İlerleyen saniyelerdeyse aynı kostümün geliştirildiğini ve Doctor Strange’in kabiliyetlerinden bazılarının bu kostüme yüklendiğini görüyoruz. Bu sahne esnasında arka plandaki Electro’yu da görmeden geçmeyelim.


Doc Ock’ın kollarının gizemli bir halde kırmızıya dönmesi:​Yeni fragmanda Doc Ock’ın ve Spider-Man’in köprüdeki savaşından daha çok detay görüyoruz. Kendi tanımış olduğu Peter Parker’ın ardında olan Doc Ock, en sonunda Holland’ın Parker’ını yakalıyor. Maske indiğindeyse altındaki kişinin tanımış olduğu Parker olmadığını görerek ‘Sen Peter Parker değilsin’ diyor. Bu sahnede robot kollarının kırmızı olduğuysa gözlerden kaçmaması ihtiyaç duyulan bir detay. Acaba o muharebede neler yaşandı?


Derken fragmanın sonlarına doğru yeni bir sahnede bunun yanıtını alıyor gibiyiz. Doc Ock, Spider-Man’i yakalayıp havaya kaldırırken değişik bir sahneye geçiliyor ve bu sahnede kolların yeni bir şekle girdiğini görüyoruz. Burada bunu elde eden şey, muhtemelen Peter Parker’ın kostümü. Doc Ock da bu sahnede oldukça şaşırmış görünüyor.

Captain America’ya bir saygı, son savaşın olduğu yer:​Fragmanda New York City şehri uzaktan görüldüğü sırada Özgürlük Heykeli’nin kaldırıldığı, yerine Captain America’ya saygı göstermek için dikilen bir yapının olduğu görülüyor. Yapının üstünde büyükçe bir kalkan yer ediniyor. Son harp da hemen hemen inşaat aşamasında olan bu yapı üstünde gerçekleşiyor ve kalkan devrilerek inşaat iskelelerini yıkıyor.Tekrardan merhaba J. Jonah Jameson:​İlk Spider-Man serisinde Spider-Man’e karşı yapmadığını bırakmayan The Daily Bugle’ın başındaki isim gazeteci J. Jonah Jameson’ı sonunda tekrardan görebildik.

Electro, çizgi roman köklerine dönüyor:​The Amazing Spider-Man serisinde mavi tene büründüğünü gördüğümüz Electro, bu filmimizde insan formunu kaybetmeyecek ve kendisine hususi bir giyim giyerek güçlerini kullanacak.

Doc Ock ve Electro karşı karşıya geliyor:​Fragmanın önceki sahnelerinde Peter Parker’ın ve arkadaşlarının Doc Ock’la tanıştığını, sonraki sahnelerde de Doc Ock’ın Spidey’e ‘Karanlığa doğru gidiyorsun. Hayaletlerle savaşmaya.’ söylediğini duyuyoruz. Bu da Doc Ock’ın Tom Holland’ın Parker’ıyla iyi anlaştığını gösteriyor. Sonraki sahnelerdeyse yukarıdaki görseli görüyoruz. Doc Ock, Electro’nun saldırısı sebebiyle aşağıya düşüyor. Electro da Yeşil Cin ve Kum Adam’la beraber Spider-Man’e karşı savaştığını hatırlayalım.

Willem Defoe’nin Yeşil Cin’ini net bir halde gördük:​Fragmanın sonlarına doğru Willem Defoe’nin ilk fragmanda bombasını gördüğümüz Yeşil Cin’ini net bir halde gördük.

Arkadaşları Tom Holland’ın Spider-Man’inin kimliğini unutmuyor:​Parker’ın Strange’e kimliğinin açığa çıkması sonrasında, her insana bunu unutturmak için bir çözüm arayışı içindeyken gittiğini biliyoruz. Fakat fragman süresince Parker’ın sevgilisi MJ’in ve Jacob’ın Parker’la beraber bulunduğunu görüyoruz. Bu da onların Parker’ı unutmadığı anlamına geliyor.

‘Sinister Six’in 5 üyesi de burada, peki 6. üyesi nerede?​Örümcek Adam’a karşı kurulan Marvel’ın kötü karakterler çetesi Sinister Six, orijinal ekibiyle olmasa da bu filmimizde 5 üyesiyle beraber karşımızda duruyor: Doc Ock, Sandman, Electro, Green Goblin ve Lizard. Yeni Sinister Six çetesinin altıncı üyesiyse fragmanda gösterilmedi. Fakat bunun hakkında oldukca mühim ipucu bulunuyor:

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]

Ekim ayının başlangıcında gösterime giren Venom: Let There Be Carnage filminin jeneriğinden sonraki sahnede Venom’un garip bir an yaşadığını, sanki değişik bir evrene geçiyormuşçasına efektlerin bulunduğunu görüyorduk. Arkasından J. Jonah Jameson’ın Tom Holland’ın Parker’ını gene yerden yere vurduğunu görüyorduk. Venom da Parker’ı tanıyarak ekranı güzelce yalıyordu. Fragmandaysa Venom’a dair bir iz göremedik.

Gelelim 3 Spider-Man mevzusuna:​

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]

Yeni fragmanda bilhassa bir sahne, üç Spider-Man’in aslına bakarsak filmimizde ve hatta söz mevzusu sahnede yer aldığını gösterir nitelikteydi. Holland’ın Parker’ının Kum Adam, Yeşil Cin ve Lizard’a karşı geldiği ve hepsinin birbirine atlamış olduğu o sahnede üç kötünün de değişik kişilere odaklanıyormuş şeklinde hareket etmiş olduğu görülmekteydi. Bilhassa sahnenin bir noktasında Lizard, suratına bir yumruk yemiş şeklinde duruyordu.


Gördüğümüz bu sahnenin yapısıysa daha ilkin setten olduğu iddia edilen bazı görüntülerle uyuşuyor. O görüntülerde Andrew Garfield’ın Spider-Man’inin bir inşaat direğine tutunduğunu, üç Spider-Man’in de deniz manzaralı, kenarlarında inşaat direği olan bir yapının tepesinde bulunduğunu görüyorduk. Eh be Marvel, göster artık da gitsin, sen de kurtul ikimiz de.


  • Aynı yer yahu.

Peki filmimizde hikâye açısından neler göreceğiz?​Önceki fragmanda Tom Holland’ın Spider-Man’inin kimliğinin açığa çıkmasıyla durumu düzeltmek için Doctor Strange’e giderek bir büyü yaptıklarını görüyorduk. Fakat bu büyü ters tepiyordu ve evrenlerin birleşmesine, karakterlerin de bu evrene taşınmasına niçin oluyordu. Yeni fragmanda Strange, Parker’a fena karakterlerin hepsinin Spider-Man’le dövüşürken öldüğünü, bunun onların kaderi bulunduğunu söylediğini duyuyoruz.

Bu sahnede Parker, bu kişilerin ölmesini istemiyor olsa gerek, muhtemelen ölmelerini engellemek için bir yol olup olmadığını soruyor. Strange ise Parker’a ‘Üzgünüm çocuk.’ cümlesini kuruyor ve derhal peşinden Parker, ‘Ben de üzgünüm.’ diyerek Strange’den bir şey çalıyor. Sonraki sahnede Strange’in Parker’ı durdurduğunu görüyoruz. Bir sonraki sahnede de ilk fragmandaki tren sahnesi üstünde Parker’ın ‘Başka bir yolu olmalı.’ söylediğini, Strange’in de ‘Yok. Onlar evrenimiz için çekince.’ söylediğini duyuyoruz.

Bu konuşmalara bakılırsa Parker, Strange’le yapmış olduğu hata sonucunda gelen kötülerin ölümüne niçin olmak istemiyor. Bu mevzu hakkında Doc Ock’la konuştuğunu da duyuyoruz. Şu demek oluyor ki filmimizde Doctor Strange – Peter Parker arasındaki düşünce uyuşmazlığını, Doc Ock’un Parker’la beraber bulunduğunu göreceğiz. Gördüğümüz son sahnelerden önceyse Parker, “Hepsi benim hatam. ‘Ben’ herkesi kurtaramam.” diyor ve esasen sahneden çıkarıldığını düşündüğümüz Spider-Man üçlüsüne işaret ediyor.

Fragmanın sonunda da Strange ve Parker’ın Özgürlük Heykeli’nin tepesinde görüyoruz. Bu sahnede Strange, “Gelmeye başlıyorlar ve onları durduramıyorum.” diyor. Bu da bir sonraki filme şimdiden bir işaret olabilir.
 
Üst Alt