Formula 1’de Alfa Romeo, Sürem Sonu Giovinazzi ile Yolları Ayırıyor: Yerine Gelecek İsim Belli Oldu

Alfa Romeo Formula 1 ekibi, üç senedir birlikte olduğu Antonio Giovinazzi’yle yollarını ayırmaya karar verdiğini deklare etti. Yerine gelecek pilotunsa F1'de yarışacak ilk Çinli pilot unvanına haiz olacak Guanyu Zhou olduğu duyuruldu.

Formula 1 2021 sezonunun son yarışlarına girmişken yeni sezona dair haberler de gelmeye devam ediyor. George Russell’ın Mercedes-AMG Formula 1 takımına geçeceği, Valtteri Bottas’ın Kimi Raikkönnen yerine Alfa Romeo’ya geçeceği ve Alex Albon’un Williams ile Formula 1’e döneceği açıklanmışken bir izahat da Alfa Romeo’dan geldi.

İtalyan Formula 1 ekibi, gelecek Formula 1 sezonu için üç sezondur beraber yarıştığı Antonio Giovinazzi ile yollarını ayırma sonucu aldı. Ekip, Giovinazzi’nin yerine haiz olduğu mali destekle son birkaç aydır gözünü ayırmadığı Çinli pilot Guanyu Zhou ile sözleşme imzaladığını deklare etti. Zhou’yla yalnızca 2022 yılı için sözleşme imzalandı.

“Beceri mi, para mı?” tartışması tekrardan ateşlendi:​Bu yıl Formula 2’de şampiyonluk mücadelesi veren Guanya Zhou, 2019 yılından bu yana Renault ve Alpine akademisinde yer alıyordu. Zhou’yla imzalanan sözleşme, finansal desteğinden dolayı Formula 1’de uzun tartışmalara yol açan ‘para için sürücü almak’ konusunu tekrardan ateşledi. Birçok Formula 1 taraftarı Zhou’nun yetenekli bir sürücü bulunduğunu ifade ederken, bazıları yalnızca para yüzünden Formula 1’e yükseltildiğini savundu. Zhou’nun anlaşması hakkında konuşan Alfa Romeo ekip patronu Frederic Vasseur, şu ifadeleri kullandı:

“Bu, şirket ve firmanın geleceği için mühim bir kararmış oldu. 2022 için kurallarda mühim değişimler var. Masanın üstündeki tüm seçenekleri değerlendirdik ve Valtteri benim için tamamen netti. Valtteri'nin yanı içinse bazı seçeneklerimiz vardı ve yüzlerce nedenden dolayı ilk tercihimiz Zhou oldu.”

İLGİLİ HABER

Dünya Çapında En Oldukca Satılan ‘Fiat’ Otomobiller Belli Oldu: Türkiye’de Üretilen Türkiye’de Kalmış​


Guanyu Zhou, Formula 1’de tam zamanlı olarak yer alacak ilk Çinli pilot olacak. Formula 1’deki son Çinli pilotsa sekiz yıl ilkin Avusturya’da beş alıştırma turuna çıkan Ma Quinghua’ydı.
 
Üst Alt