Feysbuk’un Apple Watch’a Rakip Olacak Saati Ortaya Çıktı

Feysbuk ilk saatini 2022’de piyasaya sürmeyi planladığını duyurmuştu sadece çıkış geçmişine dair net bir tarih verilmedi. Feysbuk'un üreteceği tahmin edilen akıllı saatine dair ilk görüntü sızdırıldı. Sızdırılan görüntü, akıllı saatin tasarımı hakkında birçok ipucu veriyor.

Feysbuk tarafınca 2022'de piyasaya çıkarılacağı kabul edilen, sadece hemen hemen onaylanmayan akıllı saatinin ilk görüntüsü sızdırıldı. Firmanın akıllı saat tasarımına ilişkin olduğu kabul edilen fotoğrafta, bu saatin işlevlerine dair bazı ipuçları var. Görüntüdeki aygıt bir ihtimal hiçbir vakit piyasaya sürülmeyecek sadece firmanın proje çalışmalarının ilk kanıtı oldu.

Akıllı saatin görüntüsü, Feysbuk’un Ray-Ban ile iş birliğiyle üretilen yeni akıllı gözlükleri denetlemek kullanılan bir uygulamada (View), yazılımcı Steve Moser tarafınca bulunmuş oldu. Fotoğrafın yayılması üstüne bir Feysbuk sözcüsü yorum yapmayı reddetti.

Feysbuk'un akıllı saatine ilk bakış:​İLGİLİ HABER

Twitter Feysbuk'un İsim Değişikliği ile Dalga Geçti: İşte Feysbuk'un Yeni İsmi 'Meta'ya Gelen Tepkiler​


Yakında çıkması beklenen saate dair ilk raporlar bu senenin ortalarında, Haziran ayında çıkmıştı. Rapore bakılırsa arkada iki kamera olması önerildi. Sadece bu kameraları kullanmak için saatin kordonunun açılması gerekiyordu. Bloomberg haber ajansından gösterilen fotoğrafa bakılırsa, saatin ekranının altında bir kamera bulunuyor. Minik bir çentik içine yerleştirilmiş bu kamera ile tıpkı akıllı telefonlerdaki şeklinde canlı yayınlar, videolu sohbetler yapılabilir ya da selfie çekilebilir. Bu özelliği düşünüldüğünde saatin kendisinde, 4G ya da 5G mobil web bağlantısı ya da Wi-Fi tabanlı bir teknik sistemin var olabileceği düşülüyor. Şimdiye kadar üretilmiş akıllı saatler, kullanıcıyı görebilecek bir kameraya haiz değil bu yüzden Feysbuk’un, ürettiği akıllı saat ile rakiplerine iyi mi bir fark atacağına dair düşünce veriyor. Saatin tasarımına bakıldığında Apple Watch serilerine benzer, kenarları yuvarlatılmış kare bir tasarıma haiz ekranı dikkat çekiyor. Ek olarak kalp atış hızı sensörü bulunacak saatin, bununla birlikte fitness saati olarak da kullanılacağı düşünülüyor.

İLGİLİ HABER

Bir Teknoloji Şirketi Suni Zeka Teknolojisini Kullanarak Metaverse için Sanal İnsanlar Yaratıyor​


Geçtiğimiz günlerde dev şirket Feysbuk'un, Meta olarak tekrardan markalaşması oldukça yankı uyandırdı. Firmanın bünyesinde Instagram, Whatsapp ve Oculus şeklinde kuruluşlar bulunsa dason zamanlarda piyasada yarattığı güvensizlik dikkat çekiyor. Bu sebeple akıllı saat üretimi, Feysbuk'un genç kesime hitap ederek, piyasaya tutunma girişimi olarak düşünülebilir. Ek olarak Feysbuk’un akıllı saat üretmeye başlamasının, İPhone işletim sistemleri ve App Store politikaları mevzusunda anlaşmazlıklarıyla gündeme gelen Feysbuk ve Apple’ın rekabetini arttıracağı düşünülüyor.
 
Üst Alt