Feysbuk, Simülasyon Devrine Anahtar Olacak Yeni VR Headset’ini Tanıttı

Feysbuk; yeni adıyla Meta, Oculus Quest 3 yerine çıkaracağı VR headset’i Project Cambria’yı duyurdu. Feysbuk Connect 2021 etkinliğinde sanal gerçeklik adına birçok üründen bahseden şirket aygıt hakkında pek detay vermese de, ürünün önümüzdeki yıl sanal gerçeklik teknolojisini birkaç adım ileri taşıyacağı düşünülüyor.

Bugün meydana gelen Feysbuk Connect 2021 etkinliğinde birçok gelişmeden bahseden Feysbuk, çatı kurum adını dahi değiştirdi. Son sanal gerçeklik headset’i Oculus Quest 2’ye gelecek oyunlardan da söz eden şirket, yeni bir headset’in daha yolda bulunduğunu duyurdu.

Duyuruyu icra eden isim olan CEO Mark Zuckerberg, yeni VR aletinden oldukça özetlemek gerekirse söz ederek bilgileri sonraya bıraktı. Zira bu aygıt Quest serisine dahil olmayacak ve şu anda Quest cihazlarının desteklemediği birçok yeni özelliğe haiz olacak.

Project Cambria'nın gördüğümüz en net hali:​Sadece birkaç saniye şekline şemaline göz atabildiğimiz yeni VR headset’in adı Project Cambria. Oculus Quest 3 beklenirken sürpriz şeklinde çıkagelen bu aygıt, şu anlık beklentilere bakılırsa seneye satışa sunulacak. Artık Feysbuk platformundan ayrı bir ada haiz Meta, Metaverse şeklinde yeni sanal gerçeklik ürünlerini bu aygıt ile yaygınlaştıracak. İçerisinde yüksek çözünürlüğünde olan bir ekran bulunan Project Cambria, bununla beraber gerçek zamanlı yüz ve göz takip özelliğine de haiz olacak.

İLGİLİ HABER

Latife Değil, Gerçek: Feysbuk'tan GTA San Andreas'ın Sanal Gerçeklik Versiyonu Geliyor​


Yeni headset, kullananların yüz ifadelerini algılayarak bu ifadeleri çevrimiçi oyunlardaki ve Metaverse şeklinde ortamlardaki karakterlerine, kısaca avatarlarına yansıtacak. Hemen hemen hakkında pek oldukça şey bilmediğimiz bu aygıt, bugün tanıtılan öteki ürünlerle beraber başka bir dünyaya oluşturulan bir kapının anahtarı olabilir. Esasen “simülasyonda mı yaşıyoruz?” soruları kafaları karıştırırken bir de bunun içinde oldukça sürükleyici bir simülasyon ortamı oluşacak. Bu coşku verici ürün hakkında gelecek bilgileri sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.
 
Üst Alt