Feysbuk, İlk Artırılmış Gerçeklik Gözlüğünün Detaylarını Paylaştı: Sanal Yaşam, Bayağı Görünen Bir Gözlükle Gerçek Oluyor

Feysbuk, bu akşamki Feysbuk Connect etkinliğinde gelecek teknolojisi 'Metaverse'ü gösterdi ve yeni adını de deklare etti. Bununla beraber şirket, tüm bu tarz şeyleri gerçek meydana getirecek tek aracı olan yeni gözlükleri hakkında da bilgileri paylaştı.

Bu akşam tarihin en heyecanlı ve en ürkütücü teknolojisi metaverse’ü tanıtan Feysbuk, sanal yaşamı ve gerçek yaşamı bir araya getiren bu teknolojiden faydalanmamızı sağlayacak gözlüklerini de tanıttı. Daha ilkin RayBan ile akıllı gözlük çıkarmış olsa da bu gözlükler, artırılmış gerçeklik kabiliyetlerine haiz değildi.

Bugünkü etkinlikte Mark Zuckerberg, gelecekte metaverse’ü dünyamıza taşıyacak yeni gözlük projesinin detaylarını deklare etti. Feysbuk’un ilk artırılmış gerçeklik gözlüğü olacak olan bu gözlüklerin hemen hemen resmi bir adı bulunmuyor. Zuckerberg, gözlüklerden ‘Project Nazare’ ismiyle bahsetti ve neler vadettiğini söyledi.

Yeni gözlükler hemen hemen geliştirilme aşamasında:​Feysbuk’un artırılmış gerçeklik gözlüğü, görselde gördüğünüz suretiyle dijital olan her şeyi dünyamıza, gözlerimizin önüne taşıyabilecek. Mesajlaşmayı gözlüklerimizle yapabilecek, bu gözlüklerle dünyamıza sanal elementler taşıyabileceğiz. Esasen metaverse’ün gerçek olmasını sağlayacak gözlükler de tam olarak bu gözlükler.

Gözlüklerin en büyük özelliğiyse hakikaten bir gözlük olmaları. Bu gözlükler, tıpkı standart gözlükler benzer biçimde bir çerçeveye ve ortalama 5 milimetre genişliğinde bir cama haiz olacak. Feysbuk, günümüz teknolojisinin vadettiği tüm imkânı kullanarak metaverse için lüzumlu olan kuvvetli donanımı bu gözlükler içine yerleştirecek.

Gözlüklerin iyi mi bir donanıma haiz olacaklarıysa üstünkörü anlatıldı. Feysbuk ekibinin senelerdir üstünde çalmış olduğu bu teknolojiler içinde hologram ekranları, projektörler, batarya, hususi üretilmiş bir çip, kamera, hoparlör, etrafınızdaki dünyayı algılayacak sensörler benzer biçimde teknolojilerden oluşuyor. Zuckerberg, bu mevzuda mühim seviyede geliştiklerini deklare etti.

İLGİLİ HABER

Feysbuk'un Adı Değişti: Firmanın Yeni Adı 'Meta' Oldu​

İLGİLİ HABER

Feysbuk, İnternetin Yerini Alacak Teknoloji Metaverse'ü Tanıttı: Tarihin En Coşku Verici ve Ürkütücü Teknolojisiyle Tanışın​

 
Üst Alt