Elon Musk’ın İş Görüşmelerinde Sordurulmuş olduğu Probleminin Bilimsel Tesiri Açıklandı

İş görüşmelerinde çoğu zaman “Nerede okudun?, Ne yaptın?, Ne kadar deneyim ettin?” benzer biçimde sorular sorulur. Sadece meydana getirilen araştırmalarda ne yapıldığından fazlaca iyi mi yapıldığına dair sorulan soruların, kişileri tanımada ve birlikte çalışmanın uygun olup olmayacağına karar vermede daha işlevsel olduğu kanıtlandı.

Elon Musk, çeşitli röportajlarda iş görüşmelerinde dikkat etmiş olduğu özellikler üstüne sorulan bir soruya, kişinin hangi okula gittiği ya da eğitim seviyesini önemsemediğini ifade etmişti. 2014’te meydana getirilen bir röportajda da iş başvurusunda bulunanlarda üniversite, hatta lise mezuniyet belgesinin bile lüzumlu olmadığı yönünde yapmış olduğu açıklamalarla dikkat çekmişti.

Meşhur teknoloji girişimcisi Elon Musk’ın yapmış olduğu bu açıklamalar, Musk’ın iş görüşmelerinde hangi kriterlere dikkat etmiş olduğu sorusunu akıllara getiriyor. Musk bu soruya, işe alacağı kişide “muhteşem kabiliyet kanıtı” aradığını ifade ederek cevap veriyor. Elon Musk, istisnai derecede bir başarısının olması gelecekte de bu şekilde de devam edeceğini göstereceği için bu kanıtı aradığını ifade ediyor.

Peki Elon Musk bu kanıtı iyi mi anlıyor?​

İLGİLİ HABER

Gaza Geldi Galiba: Elon Musk, Takipçilerini 'Kırmadı' ve 5 Milyar Dolarlık Tesla Hissesini Sattı​

Elon Musk iş başvurusunda bulunan kişilerden, "sorunları çözerken iyi mi çalıştığını ve karşılaşmış olduğu en zor sorunlardan bazılarını anlatmasını" istiyor. Musk’a bakılırsa problemi hakkaten çözebilen insanoğlu iyi mi çözdüklerini tam olarak bilirler ve ufak ayrıntılarıyla birlikte anlatabilirler. Sıkıntılı bir meseleyi adım adım iyi mi çözdüklerini duymak için sordurulmuş olduğu bu sual, yanlış bir iddiada bulunan birinin bunu inandırıcı bir halde anlatamayacağı fikrine dayanıyor.

Bellek ve Bilişte Uygulamalı Araştırmalar Dergisi’nde (Journal of Applied Research in Memory and Cognition) gösterilen bir araştırma Elon Musk’ın bu yönteminin oldukça başarıya ulaşmış bulunduğunu kanıtlıyor. Elon Musk’ın da kullandığı ve “Asimetrik Data Yönetimi” olarak adlandırılan bu teknik, görüşmecilerin detaylı bilgilerle kendileri hakkında doğru bilgiyi vermeleri üstüne tasarlanmış bir model.

Tekniğin başarısı kanıtlandı​

Bu teknikte görüşmecilerin, görüştükleri kişilere “ilgilenilen vaka” hakkında daha detaylı açıklamalar talep etmelerinin, kişinin ne kadar dürüst açıklamalar yaptığının tespit edilebileceği kanıtlandı. Çalışmanın yazarlarından Cody Porter, “Ufak ayrıntılar soruşturmalarda oldukça önemlidir. Araştırmacılara denetim edebilecek gerçekleri ve sorgulayacak tanıkları sağlar” dedi.

İLGİLİ HABER

Bazı İş Görüşmelerinde Meydana getirilen 'Ruhsal Mülakat' Nedir, Niçin Yapılır?​

Probleminin sorulması cevabı öğrenmekten ziyade, yanıt verme yönteminden hareketle kişinin kişiliğini ve emek harcama prensibini anlamaya dayalı oluyor. Araştırmayı yürüten ekip tekniğinin işlevinin yanı sıra gerçeği söyleyenlerin çoğunlukla daha detaylı data verdiklerini, doğruları söylemekten kaçınanların ise suçlarını gizlemek için daha kısa yanıtlar verdiğini açıkladı.

Üst Alt