Dünya’nın 24 Bin Senelik Isı Tablosu Çıkarıldı: Bu Kadar Şiddetli Bir Küresel Isınma Asla Görülmemiş

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanından topladıkları yüzlerce örnekle Dünya’nın 24 bin senelik iklim değişimini incelediler. Elde edilmiş sonuçlar, incelenen bu zamanda şimdiki kadar süratli ve şiddetli bir ısı artışının olmadığına işaret ediyor. Araştırmacıların yeni hedefiyse eski sıcak iklimleri inceleyerek geleceğimiz hakkında data edinmek.

Bilim adamları, küresel ısınmanın ve iklim değişikliğinin ne kadar ciddi bir boyutta bulunduğunu her fırsatta vurgulamaya devam ediyorlar. Bu alanda meydana getirilen son olarak araştırma ise son buzul çağından bu yana geçen zamanda Dünya’nın 24 bin senelik ısı değişimine odaklanıyor. Vakit içinde katmanlaşan ve sürecinin iklimine ayna tutan deniz tortulları, geçmişteki ısı verilerine ulaşmak için kullanıldı. Elde edilmiş sonuçlardan ise insanlığın kendi elleriyle yol açmış olduğu küresel ısınmanın 24 bin senelik jeolojik kalıntılarda bile bir benzerinin olmadığı anlaşılıyor.

Araştırmanın yazarlarından ve dünya iklim zamanı araştırmacısı Jessica Tierney, “24 bin senelik bu iklim kayıtları, şu anda yaşadığımız bu denli yüksek ısı derecelerinin daha ilkin asla yaşanmadığına işaret ediyor. Buna ek olarak, insan-kaynaklı küresel ısınmanın da incelenen bu dönemlerin hepsinden daha süratli ilerlediğini gösteriyor.” Benzer şekilde Hükumetler Arası İklim Değişikliği Paneli de geçtiğimiz 2 bin yıl içindeki en yüksek ısı artışını yaşadığımızı açıklamıştı.

Son buzul çağından örnekler incelendi:​Jessica Tierney’nin de içinde yer almış olduğu araştırma ekibi, dünyanın dört bir tarafındaki sahil şeritlerinden ve deniz yataklarından 539 tane örnek alarak dünya ikliminin süre içindeki değişimlerini incelediler. Alınan örnekler, buzulların şimal yarımkürenin büyük bir kısmını kapladığı son buz devrinden günümüze kadar gelen bir yelpazeyi içeriyordu. Son 20 bin yıl içinde kademeli ve tertipli olarak artan sıcaklığın bilhassa son 150 yıl içinde benzeri görüşmemiş bir yükselişe geçmiş olduğu gözlemlendi.

İLGİLİ HABER

Tarihe Geçen Olay: Dünyada İlk Kez Bir Hastalığa 'İklim Değişikliği' Tanısı Kondu​


Araştırmacıların şu anki hedefiyse yeni örnekler biriktirerek şu anda içinde bulunduğumuz dönemden daha sıcak olan eski iklimleri incelemek. Tierney, 'sera gazı salınımı artmaya devam etmiş olduğu sürece bu eski sıcak iklimlerin bizim geleceğimiz olacağını' ifade ediyor. Boşa harcanacak süre olmadığını vurgulayan bilim adamları, şu anda atılacak her adımın büyük yol kat edeceğini belirtiyor.
 
Üst Alt