Dedi uygulaması nedir?


Dedi uygulaması nedir?
Dedi kullanıcılarına güvenli bir şekilde mesajlaşma ve sesli ya da görüntülü görüşme imkânı sunan yerli ve ücretsiz bir haberleşme uygulamasıdır.
blank-71.png
Dedi uygulamasının özellikleri nelerdir?
blank-71.png
Uygulama kullanıcılarına internet üzerinden mesajlaşma, sesli arama yapma, HD kalitede video görüşme gerçekleştirme imkanları sunmaktadır.Sohbet grupları da kurulabilen uygulamada ayrıca fotoğraf, video, gif gibi multimedyalar da gönderebilmek mümkün. Bu özelliklerin yanı sıra rehberinizdeki kişilerle konum bilgileri ve kişi kartlarını da uygulama üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz.

Dedi uygulaması kimin?
Dedi uygulaması kısa adı BTİ olan ve merkezi Ankara’da bulunan Bilgi Teknolojileri ve İnternet Güvenliği Derneği’nin geliştirdiği bir haberleşme uygulamasıdır.

Dedi nasıl indirilir?
Hem Android hem de iOS kullanıcıları “Dedi” uygulamasını akıllı telefonlarına indirerek kullanmaya başlayabilir.
Android kullanıcısıysanız Google Play, iPhone kullanıcısıysanız Apple Store üzerinden “Dedi” uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.
Dedi uygulamasını Google Play üzerinden buraya tıklayarak, Apple Store üzerinden ise buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?
blank-71.png
Uygulamayı ilk kez açtığınızda karşınıza çıkacak olan kayıt sayfasından numaranızı doğrulayıp uygulamayı kullanmaya başlayabilirsiniz. Numaranızı doğrulayarak kaydınızı gerçekleştirirken hangi operatörü kullandığınız fark etmemektedir.

Doğrulama Kodum Gelmiyor ise Ne Yapmalıyım ?

Operatörünüzden kaynaklı olarak doğrulama kodu cihazınıza ulaşmamış olabilir. Tekrar denemenize rağmen sorununuz çözülmezse dedidestek@btider.org.tr adresinden bize e-posta gönderebilirsiniz.

Dedi uygulamasında uçtan uca şifreleme-koruma var mı?

Yerli haberleşme uygulaması Dedi’de mesajlar uçtan uca şifrelenerek korunmaktadır. Ayrıca uygulamanın mesajları hiçbir şekilde saklamadığı ifade edilmektedir.

Signal uygulaması üzerinde geliştirilen “Dedi” uygulamasının sunucularında kayıtlar transferin tamamlanmasının ardından silinir.
Uygulamanın kaynakları açık olarak sunulmuştur ve arzu eden herkes tarafından incelenebilmektedir.

Dedi uygulaması güvenli mi?

Yerli bir haberleşme uygulaması olan Dedi resmi sayfasında aktarmanın tamamlanmasının ardından kayıtları saklamadığını belirtmektedir. Ayrıca uygulamada gönderilen mesajlar uçtan uca şifreleme yöntemiyle korunmaktadır.

Dedi uygulaması nasıl silinir?
Anroid işletim sistemli cep telefonunuzdan Dedi uygulamasının telefonunuzdan kaldırmak için telefonunuzdan ayarlar > uygulamalar ve bildirim > yüklemeyi kaldır seçeneklerine girebilirsiniz. Burada listelenen uygulamalar arasından Dedi’yi seçip “yüklemeyi kaldır” seçeneğine tıkladıktan sonra uygulama telefonunuzdan kaldırılacaktır.

iOS işletim sistemli bir telefon kullanıyorsanız silme işlemi için Dedi uygulamasının simgesine uzun bastıktan sonra çıkan seçeneklerden uygulamayı sil seçeneğine dokunmanız yeterli olacaktır.


 
Üst Alt