Biz Demedik, Bilim Dedi: Saat Kaçta Dinlerseniz Kulak verin Aynı Hazzı Veren Şarkı Açıklandı

Yeni bir araştırma, günün her vaktinde dinlemeye uygun muhteşem şarkıyı buldu. 4 milyon şarkının incelenmesinden sonrasında ortaya çıkan sonuca nazaran 1983’te çıkan ‘Every Breath You Take’, ister sabah ister akşam aynı zevki alabileceğiniz bir şarkı.

Nerede ve ne vakit dinlerseniz kulak verin içinizi bir hoş eden, keyfinizi yerine getiren bir şarkı var mı? Ne güzel, neredeyse her insanın vardır esasen. Sadece tahmin edebileceğiniz benzer biçimde o şarkı hakkında hepimiz bu şekilde düşünmeyebilir, size özgüdür bu görüş. Peki kati bir halde “devamlı dinlenir” denilebilecek bir şarkı var mı? Yeni bir araştırmaya nazaran evet.

Danimarka’da yürütülen bir araştırmada milyonlarca şarkı, gidişat ve ses yüksekliği benzer biçimde birçok değişken bakımından incelendi. İnsanların beğenilerinin de hesaba katılmış olduğu emek verme, günün her vaktinde zevkle dinlenebilecek şarkıyı bu şekilde buldu. Kazanan şarkımız ise The Police’in muhtemelen en fazlaca malum şarkısı ‘Every Breath You Take’ oldu.

En "orta ayar" şarkı​Danimarka'daki Aarhus Üniversitesi'nden araştırmacılar, günün değişik zamanlarında iyi mi şarkılar dinlendiğini araştırdılar. Royal Society dergisinde gösterilen çalışmada gün süresince dinlenen müziklerin türlerini belirleyen gidişat, ses yüksekliği ve enstrümantasyon benzer biçimde etkenler, 4 milyona yakın şarkı üstünde incelendi. Gün 5 vakte ayrıldı ve netice olarak sabahları daha yavaş ve geceleri daha hareketli şarkılar dinlendirilmiş olduğu ortaya çıktı.

İLGİLİ HABER

Sabahtan Akşama Şarkı Paylaşanlara Gün Hayata merhaba dedi: Instagram'a "60 Saniyelik Hikayeler" Geliyor​


Günün 5 vaktinin her birinin kendine özgü müzikal gereksinimleri vardı. Bir şarkı, bu ihtiyaçların hepsini muhteşem bir halde karşılayarak ilkin çıktı: ‘Every Breath You Take’. İngiliz rock grubunun 1983 senesinde çıkardığı bu şarkı, araştırmanın baş yazarı Ole Adrian Heggli tarafınca şu sözlerle anlatıldı: "Bu fazlaca ortalarda bir şarkı. Birazcık demode fakat çok da fazla değil. Büyük bir sürprizi yok. Ve tamamı fazlaca hoş, hatta kim bilir birazcık mülayim bir şarkı."

O vakit bu şarkı, bu yazıyı herhangi bir zamanda okuyan okurlarımıza gelsin:​

[wpcc-iframe class="content-iframe__item" width="700" height="500" src="
" frameborder="0" allowfullscreen]
 
Üst Alt