Bitcoin’in Babası Satoshi Nakamoto’nun Kimliğini Açığa Çıkabilir: Mevzu Mahkemeye Taşındı

Bitcoin'in ardındaki isim olarak malum Satoshi Nakamoto'nun kim ya da kimler bulunduğunu açığa çıkaracak bir dava açıldı. Dava kapsamında mahkemenin vereceği karar, tüm kripto para yatırımcılarının ilgisini çekecek şeklinde görünüyor.

Kripto para birimlerine ilgi duyan her insanın bu sektörde en fazlaca merak etmiş olduğu kişilerden bir tanesi "Satoshi Nakamoto". Bu ibare, Bitcoin'i buluş etmiş olduğu kabul edilen şahıs ya da kişilerin kullandığı bir rumuz. Sadece bugüne dek kimse, Satoshi Nakamoto'nun kim bulunduğunu öğrenme fırsatı yakalayamadı. Sadece yaşanmış olan yeni bir gelişme, rumuzun gerçek sahibinin kim bulunduğunu ortaya çıkarabilir şeklinde görünüyor.

Bir süre ilkin vefat eden David Kleiman isminde bir insanın ailesi, Avustralya'da yaşamış olduğu malum ve Bitcoin'in geliştirilmesi için çalışan adlardan bulunduğunu iddia eden Craig Wright'a dava açtı. Aile, bu dava kapsamında David Kleiman ile Craig Wright'ın iş arkadaşı bulunduğunu ve ortak varlıklarının incelenmesi icap ettiğini ileri sürüyor. İncelenecek olan ortak varlıklar ise Satoshi Nakamoto'ya ilişkin olduğu malum 1 milyon tane Bitcoin. Davaya mevzu olan Bitcoin'in bugünkü piyasa kıymeti, 65 milyar doların üstünde...

Taraflar uzlaşamıyor​David Kleiman'in ailesi, ikilinin ortak bulunduğunu ve bununla ilgili kanıtlara da haiz olduklarını belirtiyor. Ailenin avukatı, "Kanıtların, bir milyonun üstünde Bitcoin oluşturmak ve çıkarmak için bir ortaklık bulunduğunu göstereceğine inanıyoruz.” ifadelerini kullanarak, bu mevzuda kendilerinden ne kadar güvenilir olduklarını ortaya koydu. Craig Wright'ın avukatı tarafınca meydana getirilen açıklamalarda ise "Mahkemenin bir ortaklık içinde olduklarını gösterecek yada kaydedecek hiçbir şey bulmayacağına inanıyoruz." ifadelerine yer verildi. Şu demek oluyor ki her iki taraf, birbirine 180 aşama zıt ifadeler kullanıyor.

İLGİLİ HABER

New York'un Türk Dostu Yeni Belediye Başkanı Eric Adams, Maaşını Bitcoin ile Alacak: Peki Niçin?​


Dava sürecinde neler yaşanacağını asla kimse bilmiyor. Sadece mahkeme heyetinin araştırma halletmeye karar vermesi durumunda, Satoshi Nakamoto rumuzunun ardında davaya mevzu olan şahısların bulunup bulunmadığı ortaya çıkmış olacak. Ayrıca, Craig Wright'ın 2016 senesinde benzer bir mevzuyla gündeme geldiğini sadece araştırma yapılmaması için iddialarından vazgeçtiğini belirtelim. Wright'ın bu kez iyi mi bir yol izleyeceği ise şimdilik bilinmiyor...
 
Üst Alt