Alexa Rank Nedir? Nasıl Sorgulanır?

Alexa rank, internet siteleri için önemli bir göstergedir. İstatistiki açıdan anlamlı veriler sunmaktadır. Eğer manipüle edilmiyorsa çok önemli sonuçları bizlere verir. Örneğin; bir web sitesinde ne kadar vakit geçirildiğini öğrenmemizi sağlar. Bir web sitesinin, ülkesinde kaçıncı sırada olduğunu gösterir. Örnek olarak kendi web sitenizden yola çıkabilirsiniz. Eğer yazdığınızda bir sonuç çıkıyorsa, milyon veya bin civarında bir değer görünecektir. Bu değer, web sitenize gelen trafiğin ortalama değeridir.

blank-57.png

fotoğraf:
Alexa Rank Neden Takip Edilir?
Kısaca, genel bir istatistik merkezidir. Birçok web sitesinin verisini barındırır. Dünya çapında en çok girilen web sitelerini, son kullanıcı için sıralar. Ücretli versiyonu da vardır. Alexa, İstatistiki verileri toplayan ve gerekli yerlere sunan özel bir girişimdir. Türkiye'de en çok neyin ilgi çektiğini kısa bir sorgulama ile bulmamızı sağlar. Aynı durumu, dünya üzerinde bulunan her ülke için yapılabilir. Örneğin; ülkemizde haber siteleri çok büyük ilgi ve hit çekmektedir. Bunu rahatça görmemizi ve buna uygun senaryolar geliştirmemizi sağlar. Bu nedenle, bir web sitesi açmayı düşünen birey, tercihini haber sitesinden yana kullanabilir. Burada, geliştirdiğim mantık en genel biçimidir.

Alexa Rank Önemli Midir?
Genel bilgilerle bizi aydınlatan alexa rank, özel alana indiğimizde bir miktar değersizleşebilir. Çünkü, verileri manipüle eden kişiler olabilir. Verilere uzaktan bakıldığında görülen ile gerçek olan aynı olmayabilir. Bu nedenle, verilerin iyi sorgulanması gerekebilir. Örneğin; Türkiye'nin orta sıralarında bulunan en çok girilen sitelerin neden okunduğunu sorgulanabilir. Burada, verileri inceleyen gözlerin bakışı da çok önemlidir. Alexa rank, genel itibariyle önemlidir. Ancak, sağlıksız verilerin sağlıklı verileriden ayrıştırılması gerekebilir. Örneğin; Türkiye'nin en çok girilen web sitesi benim sitem olsaydı saçma olurdu. Ancak, Türkiye'nin en çok girilen ilk 5 bin sitesi arasına girme imkânım ise bulunabilir. Bu benim ana hedeflerimden biridir.

Alexa Rank Sorgulaması Nasıl Yapılır?
En basiti ise alexa ranking sorgulamasıdır. Alexa.com site info bağlantısı altından alexa rank sorgulama işlemini yapabilirsiniz.
Verilerin düşük miktarda manipülasyona açık olduğunu söylemekle birlikte, en büyük siteler arasında bu durumun olmayacağına inananlardanım. Örneğin; dünyanın en çok girilen ilk 500 sitesi aşağı yukarı alexa'nın belirttiği gibidir? Bu araştırmaya da 'the top 500 sites on the web' üzerinden ulaşılabilir. Alexa, en çok girilen siteleri birçok açıdan sıralamaktadır. Sitelerde geçirilen ortalama süre, günlük ziyaretçilerin gezindiği sayfa sayısı, web sitelerin sahip olduğu bağlantı sayısı vb. verileri ücretsiz biçimde sunmaktadır. Daha derin bir araştırma için, ücretli üyelik gerekmektedir. Dünya çapında en çok girilen ilk 16 web sitesi ise aşağıdaki gibidir.

blank-57.png

fotoğraf:
kaynak: alexa rank nedir? Önemli midir? (Özgün Blog Yazısı)
Favorilerime ekledim. Başarılı ve öğretici olmuş. Teşekkürler..
Yararlı bilgi. Bilmeyenler için faydası olacaktır
blank-57.png
Teşekkürler
Teşekkür ederiz hocam
blank-57.png

SunZi adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Favorilerime ekledim. Başarılı ve öğretici olmuş. Teşekkürler..
Teşekkür ederim hocam. Nedir başlığı altında birçok konum bulunuyor. Yenilerini de ekleyeceğim, takibiniz beni mutlu eder
blank-57.png

kara1para adlı üyeden alıntı: mesajı görüntüle
Teşekkür ederiz hocam
blank-57.png

Rica ederim hocam. 3-5 dakikada okunan bir yazının 2-3 saatte meydana geldiğini bilip, arkasında yatan emeği gören herkese kocaman saygılar sunuyorum. İyi niyetli yaklaşımı, daha bir iyi niyetle kavrayan herkese saygılarımı sunuyorum.

Üst Alt