Activision Blizzard Uçurumun Kenarına Yaklaşıyor: Xbox ve PlayStation’ın Patronlarından ‘Rahatsız etme Skandalları’ Hakkında Fazlaca Sert Izahat

Activision Blizzard CEO'sunun şirketteki rahatsız etme vakalarından haberdar olduğu iddiası, PlayStation ve Xbox'ı harekete geçirdi. Her iki firmanın de patronlarının çalışanlarına gönderdikleri e-postalarda video oyun devini eleştirdikleri açıklandı. Xbox patronunun yapmış olduğu açıklamalar, sektördeki dengeleri değiştirecek türden...

Video oyun sektörünün mühim isimlerinden Activision Blizzard, uzunca bir süredir rahatsız etme iddiaları ile gündemde. Firmanın piyasaya sürdüğü tüm oyunları geride bırakan sorun, daha öncesinde 'para' ile kapatılmaya çalıştı. Bugüne dek meydana getirilen açıklamalara bakılırsa Activision Blizzard, davacılar ile anlaşmaya vardı ve 18 milyon dolar karşılığında mevzu kapanacak.

Wall Street Journal, geçtiğimiz günlerde oldukça dikkat çeken bir iddiayı gündeme getirdi. Habere bakılırsa 1991 yılından beri Activision Blizzard'ın CEO'luk görevini sürdüren BobbyKotick, şirket içindeki rahatsız etme meselesini senelerdir biliyordu. Hatta şirket bünyesinde çalışanların bir çok, sessiz kalması sebebiyle Kotick'in şirketten kovulmasını bile istemiş sadece bu mevzuda hiçbir gelişme yaşanmamıştı. İşte bu iddialar üstüne PlayStation ve Xbox yönetimi harekete geçmiş durumda.

Patronlardan çalışanlara, 'hastalık' mesajı gönderildi​*Çalışanlar, Activision Blizzard'da yaşanmış olan vakalar sebebiyle gösteriler düzenlemişti.

Bloomberg'de yer edinen habere bakılırsa hem PlayStation'ın patronu Jim Ryan hem de Xbox'ın patronu Phil Spencer, çalışanların tümüne bir e-posta gönderdi. Jim Ryan tarafınca gönderilen e-postada Activision Blizzard'ın rahatsız etme iddialarından bahsedildi ve bu tarz şeyleri düzeltmek için yeterince adım atmadığı ifade edildi.

İLGİLİ HABER

Activision Skandallarının Ardı Arkası Kesilmiyor: Çalışanlardan Biri Tuvaletlere Kamera Yerleştirmiş​


Xbox patronu Phil Spencer tarafınca gönderilen e-postanın ise daha sert bir dile haiz olduğu ifade edildi. Edinilen bilgilere bakılırsa Spencer, Activision Blizzard ile olan tüm ilişkilerin tekrardan değerlendirileceğini söylemiş oldu. Kendisinin bir patron olarak oldukça duyarlı bulunduğunu belirten Spencer'ın iş dünyasında hepimiz için eşit bir ortam yaratılması icap ettiğini savunduğu bildirildi.

Activision Blizzard'dan izahat geldi​PlayStation ve Xbox patronlarının gönderilmiş olduğu e-postalardaki detayların açığa çıkmasıyla, Activision Blizzard'a da izahat yapma hakkı dünyaya geldi. Bu fırsatı değerlendiren şirket, tüm iş ortaklarının kendilerine yönelik eleştirilerini saygıylakarşıladıklarını ve söz mevzusu iddialar ile ilgili ne şeklinde önlemler alındığını, çalışanların iyiliği için neler yapıldığını da iş ortaklarına saydam bir halde bildirdiklerini söylemiş oldu...
 
Üst Alt