Özellikleriyle Apple A15’e Kafa Tutan Dünyanın İlk 4 nm İşlemcisi MediaTek Dimensity 9000 Duyuruldu

MediaTek'in 2022 model amiral gemisi telefonlara yaşam verecek yeni işlemcisi Dimensity 9000 duyuruldu. Dünyada ilk olan sayısız bilhassa donatılan işlemci, akıllı telefon sektöründeki dengeleri değiştirecek şeklinde görünüyor.

Geçmişte uygun fiyatlı telefonlar için çıkardığı işlemcilerle bilinse de son dönemlerde yapmış olduğu çalışmalarla amiral gemisi telefonlara da yaşam vermeye başlamış olan MediaTek, "dünyada ilk"lerle dolu yepyeni işlemcisi Dimensity 9000'i duyurdu. TSMC'nin 4nm işlem teknolojisini kullanan ilk işlemci olarak karşımıza çıkan Dimensity 9000, 2022 model amiral gemileri aralarındaki dengeleri değiştirecek şeklinde görünüyor. Peki bu işlemci, tüketicilere neler vadediyor?

MediaTek Dimensity 9000, ARM tabanlı en yeni çekirdekler olan Cortex-X2, A710 ve A510'u kullanan ilk işlemci. Ek olarak; Mali-G710 GPU da ilk kez bu işlemcide kullanılıyor. Benzer bir halde LPDDR5X RAM desteği de ilk kez bu işlemcide karşımıza çıktı. İşlemcinin bir öteki "ilk" özelliği ise Bluetooth 5.3 desteği.

Snapdragon 888'den yüzde 35 daha kuvvetli​MediaTek'in amiral gemisi telefonlar için hazırladığı yeni işlemcisi 8 çekirdekli bir yapıya haiz. Bu çekirdekler 1 tane Cortex-X2, 3 tane Cortex-A710 ve 4 tane de Cortex-A510. Hızları ise sırasıyla 3,05 GHz, 2,85 GHz ve 1,8 GHz olarak açıklandı. MediaTek'e gore yeni işlemci, Snapdragon 888'den minimum yüzde 35 daha yüksek performans sunarken, minimum yüzde 37 daha verimli bir yapıya haiz. GeekBench 5.0 testine giren işlemcinin Apple A15 Bionic ile neredeyse aynı performansı sunmuş olduğu ifade ediliyor. Mali-G710 GPU ise yüzde 35 daha performans ile yüzde 60 verimlilik artışı sunarken, bu GPU'nun ışın seyretme özelliğine haiz oluşu da dikkatlerden kaçmıyor.


*Dimensity 9000'in iPhone'larda kullanılan işlemcilerin yanı sıra Android amiral gemisi işlemcilerle karşılaştırmasını görüyorsunuz.

MediaTek Dimensity 9000, kamera özellikleriyle de 'uçuracak'​


MediaTek'in 2022 model amiral gemisi telefonlarda kullanılacak işlemcisi, 320 MP çözünürlük sunan sensörleri destekliyor. İşlemcinin bu özelliği de dünyada bir ilk. Ek olarak 32 MP'lik 3 sensör de bu işlemcide rahatça kullanılabilecek. Üstelik 4K HDR video çekimleri esnasında bu üç sensörün tümü çalışabilecek. 9 GPixel'e kadar işlem hızı sunabilen işlemci, "Süper Gece Video Kaydı" adlı hususi bir çekim moduna da haiz. Ayrıca; Snapdragon 888'in kamera sensörlerine sunabildiği saniyedeki işlem hızının 2,7 GPixel bulunduğunu hatırlatmadan geçmeyelim.

İşlemcinin öteki özelliklerine baktığımızda 7.000 Mbps'ye kadar indirme hızı desteği, Wi-Fi 6E ve kablosuz stereo ses şeklinde dikkate kıymet yeniliklerle karşılaşıyoruz. Öte taraftan; bu işlemci suni zeka gücü ile de oldukça dikkat çekecek. Oyun, multimedya uygulamarı ve öteki yazılımlarda kullanılmak suretiyle geliştirilen 5. nesil suni zeka motoru, önceki nesilden 5 kat daha verimli.

MediaTek'in yeni işlemcisinin kullanılacağı ilk telefonun nasıl biteceği bilinmiyor. Sadece şirkete gore bu işlemci, 2022'nin ilk çeyreğinde tüketicilere ulaşmış olacak. Bakalım hangi markalar, geliştirdikleri amiral gemisi telefonlarını MediaTek'in yeni işlemcisine emanet edecekler...
 
Üst Alt