Milyonlarca Öğrencinin Hayalini Süsleyen 3 Bölümün Üniversite Giriş Puanları Yükseltilecek: Hanım Üniversiteleri Geliyor

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı, eğitimle ilgili bazı yeniliklerin bizleri beklediğini gösterdi. Resmi Gazete'de yer edinen bilgilere gore sıhhat, hukuk ve mühendislik alanlarını tercih edecek öğrenciler, artık daha iyi bir sıralama yapmak zorunda kalacaklar.

Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yer edinen 2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı, eğitim alanında bazı değişikliklerin yolda bulunduğunu ortaya koydu. Programda yer edinen bilgilere gore üniversiteye giriş puanlarında bir değişim yapılacağını gözler önüne seriyor. Bu değişim, bilhassa de hukuk, mühendislik ve sıhhat sektörüne ilişkin bölümlere girmek isteyen öğrenciler için büyük ehemmiyet arz ediyor.

2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı'nın eğitim başlığı altında yer edinen bilgilere gore üniversitelere girişte uygulanan asgari başarı puanının kapsamı genişletilecek. Kısaca artık daha çok bölümde asgari başarı puanı uygulanacak. Ek olarak, azca ilkin bahsettiğimiz hukuk, mühendislik ve sıhhat bölümlerinde uygulanan asgari başarı puanı yükseltilecek. Böylelikle öğrenciler, söz mevzusu bölümlere girebilmek için daha iyi sıralamalar yapmak durumunda kalacaklar.

2022 itibarıyla 'hanım üniversiteleri' kurulacak​Resmi Gazete'de yer edinen bilgilere gore artık üniversitelerde kucak kucak saptanca açılmayacak. Yetkililer, bunun yerine arz-talep durumu, sektörel ve bölgesel gereksinimler, bölümlerin asgari doluluk oranları ve üniversitelerin kapasitelerine gore saptanca belirlemesi yapacaklar. Ek olarak 2023 yılına gelindiğinde minimum 2 üniversitenin en iyi 100 üniversitesi içinde yer alması, minimum 5 üniversitenin ise en iyi 500 arasına girebilmesi hedefleniyor. Öte taraftan; doktora icra eden kişilerin sayısı da senelik 15 bin civarına çıkarılacak.

İLGİLİ HABER

Yeni Vergi Düzenlemesi Resmi Gazete'de Yayımlandı: Cumhurbaşkanı'na ÖTV'yi 3'e Katlama Yetkisi, Toplumsal Medya Gelirlerine Stopaj ve Dahası...​


2022 Yılı Cumhurbaşkanlığı Senelik Programı'nda değinilmesi ihtiyaç duyulan bir öteki mevzu da hanım üniversiteleri. Daha ilkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Japonya'yı örnek göstererek dile getirmiş olduğu hanım üniversiteleri, 2022 senesinde kurulmaya başlamış olacak. Üstelik bu eğitim kurumları yalnızca kağıt üstünde kurulmayacak. Bilimsel nitelikli birimlerin kurulmasını da sağlayacak yetkililer, hanım üniversitelerinin hizmet vermeyebaşlamasını sağlayacaklar.
 
Üst Alt