Intel’in 12. Nesil Çipi, Apple M1 Pro ve M1 Max İşlemcilerine Fark Attı

Geçtiğimiz günlerde Apple, iki yeni işlemcisi M1 Pro ve M1 Max'ı tanıtmış; işlemciler beklenenin oldukca daha üstünde bir performans sergileyerek genel olarak beğeni toplamıştı. Sadece görünen o ki Apple'ın bu üstünlüğü kısa soluklu oldu. Intel'in yeni tanıttığı 12. nesil çipi, kalite kıyaslamalarında Apple'ın işlemcilerinden oldukca daha üstün bulunduğunu kanıtladı.

Bundan iki hafta ilkin Apple küçük bir sürpriz yaparak iki tane yeni çip tanıtmış; M1 Pro ve M1 Max çipleri sergiledikleri performansla oldukça pozitif yorumlar almıştı. Şirket, yapmış olduğu açıklamada yeni işlemcilerinin üst düzey performans ve grafik özellikleri sergilediğini iddia etmişti. Ek olarak M1 Max'in NVIDIA 3080 Mobil ile kafa kafaya sonuçlar sunmuş olduğu performans testinin neticeleri da oldukça dikkat çekmişti.

Kısa bir süre ilkin de Intel, en yeni 12. nesil “Aider Lake” işlemcilerinin ilk grubunu piyasaya sürmüş; 8 performans çekirdeğine ve 8 enerji verimliliği çekirdeğine haiz 16 çekirdekli bir çip olan üst düzey Core i9-12900K da dahil olmak suretiyle masaüstü bilgisayarlara hususi 6 yeni işlemci tanıtılmıştı. Peki, Intel'in bu yeni işlemcisiyle, Apple'ın yeni işlemcilerini kıyaslamak mümkün mü? İlk Intel 12. nesil işlemciler masaüstü seviyesinde olsa bile, gene de bu tarz şeyleri Apple'ın 14 inç ve 16 inç MacBook Pro modellerindeki M1 Pro ve M1 Max çipleri ile kıyaslamak mümkün şeklinde gözüküyor.

Hız mevzusunda Intel önde​Apple, ilk olarak Haziran 2020'de Mac için kendi Silikon çipini kullanacağını duyurmuştu; sadece hiçbir süre çipinin piyasanın en hızlısı olacağını iddia etmemişti. Gene de bu, kesinlikle Apple M1 Pro ve M1 Max’ın başarıya ulaşmış olmadığı anlamına gelmiyor. Bu çiplerin performansı, Intel tabanlı 12 çekirdekli Mac Pro'nun performansını aşıyor ve etkisi altına alan enerji verimliliği yardımıyla fan gürültüsü de asla yok denecek kadar azca.

Intel Core i9-12900K'nın ilk GeekBench 5 karşılaştırma testi neticeleri ise, işlemcinin oldukca çekirdekli performansının M1 Pro ve M1 Max'ten ortalama 1,5 kat daha süratli bulunduğunu gösteriyor. Spesifik olarak, şu ana kadar Core i9 işlemcinin averaj oldukca çekirdekli skoru ortalama 18.500'ken; M1 Pro ve M1 Max puanları ise 12.500 civarında. Bu bağlamda, performans farkını idrak etmek adına AnandTech;

"CPU çekirdekleri maksimum 3228 MHz'e kadar çıkıyor, sadece bir kümede kaç tane çekirdeğin etken olduğuna bağlı olarak frekansları değişiyor, 2'de 3132'ye ve 3 ve 4 çekirdekte 3036 MHz'e düşüyor. “Küme başına” diyorum, bu sebeple M1 Pro ve M1 Max'teki 8 performans çekirdeği, her ikisi de kendi 12MB L2 önbelleğine haiz ve her biri CPU'larını birbirinden bağımsız olarak ayarlayabilen iki tane 4 çekirdekli kümeden oluşuyor, doğrusu bir kümede 3036 MHz'de dört etken çekirdeğe ve 3.23 GHz'de çalışan öteki kümede bir etken çekirdeğe haiz olmak aslına bakarsak mümkün." şeklinde bir karşılaştırma yapıyor.

Enerji tasarrufunda ise Apple, Intel'den üstün geliyor​Core i9 işlemci, M1 Pro ve M1 Max'ten oldukca daha süratli olabilir; sadece bu hem de Apple'ın çiplerinden oldukca daha çok güç tükettiği anlamına geliyor. Intel, çipin temel frekansta 125W'a, turbo frekansta 241W'a kadar tükettiğini belirtiyor. GeekBench 5 kalite testinin sonuçlarında Intel'in 12. nesil Core i7-12700K'sı da M1 Pro ve M1 Max'ten daha süratli görünüyor; sadece Core i9’da olduğu şeklinde bu da daha çok güç yiyor.

İLGİLİ HABER

Intel, 4. Nesil İşlemcilerde DirectX 12'yi Dönem Dışı Bırakma Sonucu Aldı​


Intel'in, dizüstü bilgisayarlar için 12. nesil Core işlemcisini 2022'nin başlarında piyasaya sürmesi beklenmekte. Ek olarak Apple'ın da gelecek senenin ilk yarısında aynı M1 Pro ve M1 Max çiplerine haiz 27 inçlik yeni bir iMac bilgisayarı piyasaya sürmeyi planladığına dair söylentiler de etrafta dolaşıyor.
 
Üst Alt