Instagram’dan Münakaşa Yaratacak Özellik: Yüzünü Taratmayan Hesabına Giremeyebilir

Instagram, birçok kullanıcının telefonlarında ortaya çıkan yeni bir özelliğe nazaran sizin ‘gerçek bir şahıs’ olup olmadığınızı idrak etmek için selfie videosu çekmenizi istiyor. Bu videoda yüzünüzün her açısını göstermeniz gerekecek. Bir anlamda Instagram, hesabınıza erişmeniz için yüzünüzü tanıtmanızı isteyecek.

Instagram, günden güne hücum amaçlı ya da takipçi sayısını gerçekçi olmayan bir halde çoğaltmak için kullanılan daha çok bot hesaba ev sahipliği yapıyor. Bugüne dek bot hesaplara dair kati çözüm bulunabilmiş olmasa da bazı kullananların karşısına çıkan yeni özellik, Instagram’ın bu mevzuda keskin bir çözüm almaya çalıştığını gösteriyor.

Twitter’da bazı kullanıcılar, Instagram’a giriş halletmeye çalışırken değişik bir ekranla karşılaştıklarını açıkladı. Bu ekran, kullanıcılardan ‘selfie videosu’ doğrulaması istiyordu. Aslen uzun bir zamandır kontrol edilmiş olduğu görülen, Türkiye’de de daha ilkin pek oldukca kullanıcının karşılaşmış olduğu bu özellik son günlerde yavaş yavaş her insana açılmaya başlamış şeklinde duruyor.

Yüzünüz tüm açılardan görülecek​Instagram’ın selfie videosu istediği sayfaya nazaran platform, videoda ‘yüzü tüm açılardan’ kaydetmek istiyor. Selfie videosunun ana amacınınsa sizin gerçek bir insan bulunduğunu doğrulamak olduğu belirtiliyor. Özelliğin tekrardan kontrol mi edilmiş olduğu yoksa yayınlanmaya mı başladığıysa hemen hemen bilinmiyor. Meta, hemen hemen bu yönde bir izahat yapmadı.

Instagram’ın ve Feysbuk’un çatı şirketi Meta, daha ilkin Feysbuk’taki yüz tanıma özelliklerinden önde gelen fotoğraflarda otomatik şahıs etiketleme hususi durumunu dönem dışı bırakmıştı. Bu kapatılan özellik, seneler süresince gizlilik tartışmalarına ev sahipliği yapmıştı. Peki Instagram’a gelen yeni özellik, selfie videomuzun gizli saklı kalmasını sağlayacak mı?

İLGİLİ HABER

WhatsApp, Türk Mühendisin Geliştirdiği Yeni Hususi durumunu Yayınladı​


Meta’nın ekranda belirttiğine nazaran Instagram’a gönderdiğimiz selfie videosu, yüz tanıma ya da biyometrik veri toplama amacını taşımayacak. Video, Instagram’da hiçbir şekilde görünür olmayacak ve 30 gün içinde tamamen silinecek. Gene de Feysbuk’un geçmiş skandallarını düşünecek olursak, pek oldukca kişinin bu özellikten kuşku duyması kaçınılmaz.
 
Üst Alt