Dünyaca Meşhur Yönetmen Tarantino, Pulp Fiction Filminin NFT Koleksiyonu Yüzünden Davalık Oldu

Kendine özgü tarzıyla malum dünyaca meşhur yönetmen Quentin Tarantino, bundan birkaç hafta ilkin klasikleşmiş filmi Pulp Fiction'ın NFT koleksiyonunu çıkaracağını duyurmuştu. Bunun hak ihlaline girdiğini söyleyen filmin yapım şirketi Miramax ise Tarantino'ya dava açtı.

Beyaz perde tarihinin en kült filmlerinden olan Pulp Fiction’ın, daha ilkin hiçbir yerde görülmemiş yedi sahnesi ve orijinal el yazılı senaristliğinin NFT olarak satışa çıkarılacağını sizlerle daha ilkin paylaşmıştık. Sadece filmin yapım şirketi olan Miramax, Pulp Fiction NFT koleksiyonu sebebiyle filmin efsaneleşmiş yönetmeni Quentin Tarantino'ya dava açtı.

Dün Kaliforniya mahkemesinde oluşturulan davaya bakılırsa koleksiyonda bulunan NFT’lerin, Tarantino'nun film için saklı hakları kapsamına girmediğini korumak için çaba sarfeden Miramax, yönetmeni firmanın telif hakkını ve ticari markasını ihlal etmekle suçluyor. Şirket, yaklaşmakta olan satışın durdurulmasını talep ediyor. Bununla beraber Miramax, Tarantino'nun etkileşimli oyunlar, canlı performanslar ve öteki destek medya dahil olmak suretiyle Pulp Fiction için olan sınırı olan sözleşme haklarının filmin senaryosuyla bağlantılı NFT'leri kapsamadığını öne sürüyor.

Bu durum, NFT'nin hakikaten ne olduğuna dair meydana getirilen ilk yasal testlerden biri​Bunlara ek olarak Miramax, alıcıların NFT'lerin resmi Miramax ürünleri bulunduğunu düşünmelerinin olası bulunduğunu söyleyerek, Tarantino’nun ‘Pulp Fiction’ adını ve görüntülerini kullanmasına itiraz ediyor. Tarantino’nun senaryodan parçalar yayınlama hakkına haiz olduğu doğru; sadece bu hak NFT’leri kapsamıyor. Davada,“Birkaç orijinal senaryo sayfasının yada sahnenin NFT olarak satılması, tek seferlik bir işlemdir ve gösterim teşkil etmez” ifadesine yer veriliyor. Daha da büyük bir problem teşkil eden aslolan şey ise aslen Tarantino’nun NFT koleksiyonu değil; öteki film yapımcıları için teşkil edebileceği emsal. Tarantino’nun bu hareketi; öteki hak sahiplerinin de Miramax filmlerini NFT’ler ve öteki gelişen teknolojiler vasıtasıyla kullanma hakları bulunduğunu düşünmelerine niçin olabilir.

İLGİLİ HABER

Beyaz perde Tarihinin En Kült Filmlerinden Pulp Fiction’ın Daha Ilkin Görülmemiş Sahneleri NFT Olarak Satışa Çıkacak​


NFT'ler, insanların geleneksel lisans anlaşmalarının haricinde medyadan kâr elde etmeleri için alternatif bir gelir akışı elde eden, çoğu zaman de oldukça kazançlı olan bir teknoloji. Bu, NFT ile ilgili oluşturulan ilk dava olmayabilir; sadece bir NFT'nin gerçekte ne olduğuna dair meydana getirilen ilk yasal testlerden biri olarak değerlendiriliyor. Miramax, haklarının "örneksiz haklar sözleşmesi esnasında bilinmeyen hiçbir hakkı yada medyayı kapsamayan" statik bir takım kural dışı içerdiğini, kendi haklarının ise "geniş" ve "her şeyi kapsayıcı" bulunduğunu iddia ediyor. Buna karşılık olarak Tarantino ise bir durdurma ve vazgeçme mektubuna cevap olarak temelde bir senaryonun bölümlerini çizim benzer biçimde ek süslemelerle beraber yayınladığını söyleyerek kendisini korumak için çaba sarfediyor.
 
Üst Alt