Birleşmiş Milletler’den ‘Iyi mi Olacağını Açıklayın, Açlığı Bitireyim’ Diyen Elon Musk’a Kitap Şeklinde Cevap: 6 Milyar Dolar İşte Bu şekilde Harcanac

Geçtiğimiz haftalarda Elon Musk ve David Beasley içinde geçen ‘açlığı bitirme’ geriliminin peşinden Beasley, Musk’ın istediği şeklinde 6 milyar doların iyi mi kullanılacağını açık bir halde paylaştı. Musk’tan bu paylaşıma hemen hemen yanıt gelmedi.

Ortalama iki hafta ilkin 300 milyar dolardan fazla servetiyle dünyanın en varlıklı insanı olan Elon Musk ve Birleşmiş Milletler Dünya Besin Programı Direktörü David Beasley içinde garip bir diyalog geçmişti. CNN’in attığı yanlış başlık sonucunda Beasley’in sözleri ‘Elon Musk’ın servetinin %2’siyle açlık biter’ olarak anlaşılmış, Musk da buna “Iyi mi olacağını açıklayın, Tesla hisselerini satacağım.” şeklinde cevap vermişti.

Beasley, yanlış başlığa dikkat çekerek 6 milyar doların açlığı tamamen bitireceğini değil, bitirmesine destek olabileceğini belirtmişti. Musk’sa bu açıklamadan ilkin de ifade etmiş olduğu hesapların halka açık olması gerektiği sözünü yeniledi. Peşinden Beasley, Musk’ı görüşmeye çağrı ederek hesapları ve planları kendisine göstermeyi teklif etti. Bu teklife Musk’tan cevap gelmezken geçtiğimiz gün Beasley, bahsi geçen 6 milyar doların açlıkla mücadelede iyi mi bir rol oynayacağının anlatıldığı bir yazı paylaştı.

42 milyon insanı kurtarmak için 6,6 milyar dolar gerekiyor:​COVID, çatışma, iklim krizi ve yükselen tedarik zinciri fiyatlarına dikkat çeken Beasley, 45 milyon kişinin yaşamının tehlikede bulunduğunu deklare etti. Peşinden Beasley, Elon Musk’ı etiketleyerek “Temiz bir plan ve açık hesap istedin. İşte! Seninle ve yaşam kurtarma mevzusunda ciddi olan bir başkasıyla konuşmaya hazırız.” ifadelerini kullandı. Sonrasında “2022’de açlığı önlemek için 6,6 milyar dolar gerekiyor” diyerek hesapların anlatıldığı yazıyı paylaştı.

Paylaşılan hesaba nazaran toplam 6,6 milyar dolarlık para, Afrika’nın geneli, Latin ABD ve Karayipler ile Güneydoğu ve Orta Asya’daki 43 ülkede toplam 42 milyon insan için şu şekilde kullanılacak:

  • 3,5 milyar dolar, besin ve besin teslimatı için kullanılacak.
  • 2 milyar dolar, marketlerin çalışabileceği yerlerde nakit ve yiyecek kuponu vermek için kullanılacak.
  • 700 milyon dolar, 43 ülkedeki ülke içi koşullara ve operasyonel risklere uyarlanmış milyonlarca ton daha çok besin transferi, nakit transferi ve kupon için verimli ve etkili programların tasarlanması, büyütülmesi ve uygulanması için kullanılacak.
  • 400 milyon dolar, bölgesel operasyon yönetimi ve idaresi için kullanılacak.
İLGİLİ HABER

2022 Yılının Renkleri Açıklandı: Suni Zeka Tarafınca Seçilen Bu Renkler 'Rahatlık Verecekmiş'​


Paylaşılan yazıda 6,6 milyar dolarla açlıktan kurtarılacağı belirtilen 42 milyon insanla beraber dünya genelinde toplamda 282,7 milyon insanoğlunun açlık sınırındaolduğu açıklandı. Elon Musk, Beasley’nin kendisini etiketleyerek paylaşmış olduğu planlara hemen hemen bir yanıt vermedi.
 
Üst Alt