Apple, Senelerdir Düşsel Kurulan ‘Tamamen Ekrandan Oluşan iPhone’ İçin Patent Aldı

Apple, neredeyse her yıl karşımıza çıkan iPhone konseptinin gerçeğe dönüşmesini sağlayacak bir patent aldı. Patent, her yeri camdan ve dokunmatik ekrandan oluşan bir iPhone'u tasvir ederken, yanında gene her yeri cam olan Mac Pro ve Apple Watch konseptlerine de yer verildi.

Senelerdir gördüğümüz, her yeri ekrandan oluşan, ‘yeni iPhone bu şekilde gözükecek!’ şeklinde lanse edilen o tasarım yakın gelecekte nihayet gerçek olabilir. Kesinlikle gerçek olacak demiyoruz sadece Apple, yeni almış olduğu patentle en azından küçük bir ihtimal bulunduğunu gösterdi. Üstelik Apple’ın almış olduğu patent, tamamen dokunmatik ekrandan oluşan tasarımın yalnızca iPhone ile sınırı olan olmayacağına da işaret ediyor.

ABD Patent ve Ticari Marka Ofisi’nin onayladığı ve 16 Kasım’da gösterilen patent, ‘Cam kaplı elektronik aygıt’ başlığını taşıyor. Patentin açıklamasında cihazın 6 yüzeyinde de (ön-arka-sağ-sol-alt-üst) dokunmatik ekran olduğu bilgisi içeriyor. Patentte birden fazla cam kenarın iPhone’un çeşitli yüzeyleri arasındaki ayrımları ortadan kaldırmayı sağlayacağı da belirtiliyor. Mesela panaromik bir fotoğraf açtığınızda fotoğraf, cihazın yalnızca önünde değil, yanları ve arkasında da görüntülenebilecek bir halde yansıtılacak.

Patentteki tamamen camdan oluşan iPhone konsepti:​Yukarıda gördüğümüz şekilde, her yeri cam olan bir telefonun ortaya çıkabilmesinin önünü açan bu patent, telefonun her ekrandan kullanılmasını sağlayacak. Peki fizyolojik tuşların yerini ne alacak? Apple’ın patenti, ses ve güç tuşu şeklinde tuşlara oldukça garip bir çözüm bulmuş durumda: Cihazın yan kısmında bazı bölümler fizyolojik baskıya yatkın olacak ve kullanıcı, bu bölgelere bastırarak buraları bir tuşmuşçasına kullanabilecek.


Öte taraftan söylediğimiz suretiyle patent, yalnızca iPhone’un her yerinin cam olmasını kapsamıyor. Bunun yanı sıra patentte bir tane Mac Pro Tower konsepti ve bir tane de Apple Watch içeriyor. Mac Pro Tower’ın camla kaplandığı belirtilse de iyi mi bir özellik sunmuş olacağı belirtilmemiş durumda. En fena ihtimalle cihazın tamamen transparan bir yapıya haiz olmasını bekleyebiliriz. Apple Watch mevzusunda da Apple, gene her yanı camla kaplı bir modelden bahsediyor.

İLGİLİ HABER

Servise Para Vermeye Son: Apple, İsteyen Her insanın Kendi iPhone'unu Onarım Edebileceği Yeni Programını Duyurdu​


Cihazların cam olması elbet akıllarda dayanıklılık açısından mühim sorular da oluşturuyor. Apple, bu soruları da düşünerek patentte cihazların ‘değişken kalınlıklarda’ duvarlara haiz olabileceğini ifade ediyor. Gene de tamamen camdan oluşan cihazları görmek için minimum birkaç yıl daha bekleyecek gibiyiz.
 
Üst Alt